or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IdealĀ® 61-486 486 Commercial Grade Digital Multimeter, 600 mV to 1000 VAC/VDC, 60 mA to 10 A, 600 Ohm to 40 Mom
Custom_Product_Images_Illustration
IdealĀ® 61-486 486 Commercial Grade Digital Multimeter, 600 mV to 1000 VAC/VDC, 60 mA to 10 A, 600 Ohm to 40 Mom
SKU624765
MFGR #61-486
Your Cost: $267.00/ea
The 480 series multimeters accurately test and measure today's high-tech commercial and industrial circuits. These rugged models include the convenience of auto/ranging modes as well as an analog bar graph display. True rms readings ensure worry-free, accurate readings where harmonics exist.
The 480 series multimeters accurately test and measure today's high-tech commercial and industrial circuits. These rugged models include the convenience of auto/ranging modes as well as an analog bar graph display. True rms readings ensure worry-free, accurate readings where harmonics exist.
Amperage Rating 60 mA to 10 A AC/DC A ARRA Compliant N Bandwidth 6000 Counts Battery 9V 150 HR ALKALINE Battery (No Backlight) Battery Type 9 VDC Alkaline Buy American Compliant N Capacitance 1 nf to 10 mf Catalog Number 61-486 Country of Origin TWN Currency USD Dimensions 190 mm H x 94 mm W x 48 mm D Diode Test Yes Display 6000 Counts Display Type Backlit EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 99.9 to 100 kHz Gross Weight Per Pack 2.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.02 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Interface 190 MM Height X 94 MM Width X 48 MM Depth Length 11.50 in Length [Metric] 29.2100 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Measuring Range Ideal Resistance 600 Ohm to 40 MOhm VAC/VDC Resolution -10 to 50 ° C Safety Rating CAT III 1000 VAC, CAT IV 600 VAC Series 480 Standard CAT III-1000V, CAT IV - 600V, UL 61010 Listed, CE, C 12966 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 61010CE CertifiedC 12966 Temperature Rating -40 to 752 °F Type Commercial Grade UNSPSC 41113630 UPC 11 78325061486 UPC 12 783250614868 Voltage Rating 60 mV to 1000 VAC/VDC Hz Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Features: True RMS ; Auto AC/DC Voltage Detect With Low Impedance (Auto - Vloz); Capacitance; Frequency; Analog Bar Graph; Smart Data Hold; Min/Max; Non-Contact Voltage Detect; Low Battery Indication; Auto Power Off; Back-Lit Display; 2-Year Warranty; Ac True RMS current and voltage Auto AC/DC voltage detect with low impedance (Auto - VLoZ) Measures capacitance, frequency Analog bar graph Smart data hold Non contact voltage detect Low battery indicator Auto power off
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 60 mA to 10 A AC/DC A |
| ARRA Compliant | N |
| Bandwidth | 6000 Counts |
| Battery | 9V 150 HR ALKALINE Battery (No Backlight) |
| Battery Type | 9 VDC Alkaline |
| Buy American Compliant | N |
| Capacitance | 1 nf to 10 mf |
| Catalog Number | 61-486 |
| Country of Origin | TWN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 190 mm H x 94 mm W x 48 mm D |
| Diode Test | Yes |
| Display | 6000 Counts |
| Display Type | Backlit |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 99.9 to 100 kHz |
| Gross Weight Per Pack | 2.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Interface | 190 MM Height X 94 MM Width X 48 MM Depth |
| Length | 11.50 in |
| Length [Metric] | 29.2100 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Measuring Range | Ideal |
| Resistance | 600 Ohm to 40 MOhm VAC/VDC |
| Resolution | -10 to 50 ° C |
| Safety Rating | CAT III 1000 VAC, CAT IV 600 VAC |
| Series | 480 |
| Standard | CAT III-1000V, CAT IV - 600V, UL 61010 Listed, CE, C 12966 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 61010CE CertifiedC 12966 |
| Temperature Rating | -40 to 752 °F |
| Type | Commercial Grade |
| UNSPSC | 41113630 |
| UPC 11 | 78325061486 |
| UPC 12 | 783250614868 |
| Voltage Rating | 60 mV to 1000 VAC/VDC Hz |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Features: True RMS ; Auto AC/DC Voltage Detect With Low Impedance (Auto - Vloz); Capacitance; Frequency; Analog Bar Graph; Smart Data Hold; Min/Max; Non-Contact Voltage Detect; Low Battery Indication; Auto Power Off; Back-Lit Display; 2-Year Warranty; Ac |
| True RMS current and voltage |
| Auto AC/DC voltage detect with low impedance (Auto - VLoZ) |
| Measures capacitance, frequency |
| Analog bar graph |
| Smart data hold |
| Non contact voltage detect |
| Low battery indicator |
| Auto power off |