or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEALĀ®
IdealĀ® 61-775 Clamp Multimeter, 750 VAC/999.9 VDC and 999.9 A AC/DC, 0 to 9999 Ohm, 20 to 400 Hz, 2 in Jaw
Custom_Product_Images_Illustration
IDEALĀ®
IdealĀ® 61-775 Clamp Multimeter, 750 VAC/999.9 VDC and 999.9 A AC/DC, 0 to 9999 Ohm, 20 to 400 Hz, 2 in Jaw
SKU565017
MFGR #61-775
Your Cost: $374.18/ea
The new feature-rich IDEAL TightSightĀ® Clamp Meters are built to professional quality standards to withstand tough use in commercial and industrial settings. The High Frequency Rejection (HFR) feature measures accurately even in noisy electrical environments. For everything from load measurement to troubleshooting industrial motors and adjustable speed drives (ASDs), the new TightSight Clamps bring speed, accuracy, safety and ease-of-use together in one rugged meter line.
The new feature-rich IDEAL TightSightĀ® Clamp Meters are built to professional quality standards to withstand tough use in commercial and industrial settings. The High Frequency Rejection (HFR) feature measures accurately even in noisy electrical environments. For everything from load measurement to troubleshooting industrial motors and adjustable speed drives (ASDs), the new TightSight Clamps bring speed, accuracy, safety and ease-of-use together in one rugged meter line.
AC Current Accuracy 2% 5 Digits, 6% 5 Digits AC, 2% 5 Digits DC AC Response 100 HR Continuous With Alkaline (61-763, 61-765) (1) 9 V Battery (NEDA 1604, JIS 006P, IEC 6F22) With An Isolated Battery Compartment Application For A Variety Of Industrial And Commercial Environments ARRA Compliant N Battery 100 HR Continuous With Alkaline (61-763, 61-765) (1) 9 V Battery (NEDA 1604, JIS 006P, IEC 6F22) With An Isolated Battery Compartment Buy American Compliant N Capacitance 0 To 999.9 MFD At 5 PCT Plus 15 Accuracy Catalog Number 61-775 Country of Origin TWN Counts 0 To 999.9 MFD At 5 PCT Plus 15 Accuracy Currency USD Dimensions 10.600 IN Height X 4.100 IN Width X 1.900 IN Depth Diode Test No Display 4 Digit LCD With 9999 Counts For Both Displays With 41 Segment EU RoHS Indicator Y Frequency Counter Stated Accuracy At 23 ° C Plus Or Minus 5 ° C, Less Than 75 PCT R.H Gross Weight Per Pack 2.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.00 in Height [Metric] 7.6200 cm Length 13.00 in Length [Metric] 33.0200 cm Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Operating Temperature 32 to 122 °F Peak Hold Yes Power Accuracy TightSight Power Source 61-763, 61-765 100 hr Alkaline, 9 VDC NEDA 1604, JIS 006P, IEC 6F22 Battery Series 770 Standard CAT III-1000V, CAT IV - 600V, UL 61010 Listed, CE Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. 61010CE MarkedCAT III 1000 VAC/VDC600 VAC/VDC CAT IV Sub Brand TightSight Temperature Rating 32 to 122 °F Type 770 Series With TRMS, Capacitance, Frequency UNSPSC 41113637 UPC 11 78325066426 UPC 12 783250664269 Voltage Accuracy 1% 5 Digits, 1.5% 5 Digits, 6% 5 Digits AC, 1% 5 Digits, 1.5% 5 Digits, 2% 5 Digits DC VAC//VDC Voltage Rating 750//999 VAC//VDC Width 8.50 in Width [Metric] 21.5900 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Display Type Backlit LCD Electrical Ratings 0 to 750 VAC, 0 to 999 VDC, 0 to 999.9 A AC/DC Frequency Rating 20 to 400 Hz Jaw Capacity 2 in Resistance 0 To 999.9 OHM , 1000 To 9999 OHM At 1.5 PCT + 5 Accuracy Ohm For A Variety Of Industrial And Commercial Environments Features: 1000 A True Rms Clamps For A Variety Of Industrial And Commercial Environments; Unique Tightsight® Bottom Display Makes Hard-To-Reach Measurements Convenient; Easy-To-Read Displays Feature Large Numbers And Green Glowing Backlight; Cat IV Rating For Maximum Safety; Frequency, Capacitance, Peak, Data Hold, Max/Min; Selectable Audible And Visual Voltage Alerts On AC/DC Voltage Functions; Frequency Via Clamp Head Or Test Leads; High Frequency Rejection*; * High Frequency Rejection (Hfr) And Emi Shielding Features Provide Accurate Voltage/Frequency Readings On Non-Sinusoidal Wave Forms, Such As Adjustable Speed Drives; Audible Continuity; Selectable Auto Power Off;CAT III- 1000V Rating; Tapered Jaws With Hook Tip; Measures AC Current; Low Battery Indicator**; ** Low Battery Indicator - The Low Battery Symbol Will Appear And Indicate Approximately One Hour Of Operation Remaining Before The Unit Displays Batt And Shuts Off To Prevent Inaccurate Readings; Jaw Size: 2 IN; Ac Voltage: 0 To 600 V At 1 PCT Plus 5 Accuracy, 600 To 750 V At 1.5 PCT Plus 5 Accuracy, 0 To 750 V At 6 PCT Plus 5 Accuracy; Dc Voltage: 0 To 600 V At 1 PCT Plus 5 Accuracy, 600 To 999.9 V At 1.5 PCT Plus 5 Accuracy; Dc Current: 0 To 999.9 AMP At 2 PCT Plus 5 Accuracy; Ac Current: 0 To 999.9 AMP At 2 PCT Plus 5 And 6 PCT Plus 5 Accuracy; Includes: Carrying Case And Test Leads With/Alligator Clips; Replacement Part: 9V Battery, TL-104 Test Leads With/Large Alligator Clips; Continuity: 0 - 999.9 OHM Audible At Less Than 30 Response Time 500 MS; Carrying Case: C-770 Nylon Carrying Case; Max Conductor Size: 2 IN; Frequency Measurement: 20 To 400 HZ At 0.5 PCT Plus 5 Accuracy; Warranty: 2 year TightSight® second display Tapered jaws with hook tip True-RMS current and voltage AC/DC voltage Audible continuity High frequency rejection Peak hold Maximum minimum hold Data hold Selectable audible and visual alerts when potentially hazardous voltages are detected at the probe terminals Selectable auto power OFF Low battery indicator Reads accurately on noisy electrical circuits 1000 A True-RMS clamps for a variety of industrial and commercial environments Unique TightSight® bottom display makes hard to reach measurements convenient Easy to read displays feature large numbers and green glowing backlight CAT IV rating for maximum safety, frequency, capacitance, peak, data hold, max/min Selectable audible and visual voltage alerts on AC/DC voltage functions, frequency via clamp head or test leads High frequency rejection (HFR) and EMI shielding features provide accurate voltage/frequency readings on non-sinusoidal wave forms Such as adjustable speed drives, audible continuity, selectable auto power OFF, CAT III- 1000 VAC rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| AC Current Accuracy | 2% 5 Digits, 6% 5 Digits AC, 2% 5 Digits DC |
| AC Response | 100 HR Continuous With Alkaline (61-763, 61-765) (1) 9 V Battery (NEDA 1604, JIS 006P, IEC 6F22) With An Isolated Battery Compartment |
| Application | For A Variety Of Industrial And Commercial Environments |
| ARRA Compliant | N |
| Battery | 100 HR Continuous With Alkaline (61-763, 61-765) (1) 9 V Battery (NEDA 1604, JIS 006P, IEC 6F22) With An Isolated Battery Compartment |
| Buy American Compliant | N |
| Capacitance | 0 To 999.9 MFD At 5 PCT Plus 15 Accuracy |
| Catalog Number | 61-775 |
| Country of Origin | TWN |
| Counts | 0 To 999.9 MFD At 5 PCT Plus 15 Accuracy |
| Currency | USD |
| Dimensions | 10.600 IN Height X 4.100 IN Width X 1.900 IN Depth |
| Diode Test | No |
| Display | 4 Digit LCD With 9999 Counts For Both Displays With 41 Segment |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Counter | Stated Accuracy At 23 ° C Plus Or Minus 5 ° C, Less Than 75 PCT R.H |
| Gross Weight Per Pack | 2.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.00 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Length | 13.00 in |
| Length [Metric] | 33.0200 cm |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Operating Temperature | 32 to 122 °F |
| Peak Hold | Yes |
| Power Accuracy | TightSight |
| Power Source | 61-763, 61-765 100 hr Alkaline, 9 VDC NEDA 1604, JIS 006P, IEC 6F22 Battery |
| Series | 770 |
| Standard | CAT III-1000V, CAT IV - 600V, UL 61010 Listed, CE |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. 61010CE MarkedCAT III 1000 VAC/VDC600 VAC/VDC CAT IV |
| Sub Brand | TightSight |
| Temperature Rating | 32 to 122 °F |
| Type | 770 Series With TRMS, Capacitance, Frequency |
| UNSPSC | 41113637 |
| UPC 11 | 78325066426 |
| UPC 12 | 783250664269 |
| Voltage Accuracy | 1% 5 Digits, 1.5% 5 Digits, 6% 5 Digits AC, 1% 5 Digits, 1.5% 5 Digits, 2% 5 Digits DC VAC//VDC |
| Voltage Rating | 750//999 VAC//VDC |
| Width | 8.50 in |
| Width [Metric] | 21.5900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Display Type | Backlit LCD |
| Electrical Ratings | 0 to 750 VAC, 0 to 999 VDC, 0 to 999.9 A AC/DC |
| Frequency Rating | 20 to 400 Hz |
| Jaw Capacity | 2 in |
| Resistance | 0 To 999.9 OHM , 1000 To 9999 OHM At 1.5 PCT + 5 Accuracy Ohm |
| For A Variety Of Industrial And Commercial Environments |
| Features: 1000 A True Rms Clamps For A Variety Of Industrial And Commercial Environments; Unique TightsightĀ® Bottom Display Makes Hard-To-Reach Measurements Convenient; Easy-To-Read Displays Feature Large Numbers And Green Glowing Backlight; Cat IV Rating For Maximum Safety; Frequency, Capacitance, Peak, Data Hold, Max/Min; Selectable Audible And Visual Voltage Alerts On AC/DC Voltage Functions; Frequency Via Clamp Head Or Test Leads; High Frequency Rejection*; * High Frequency Rejection (Hfr) And Emi Shielding Features Provide Accurate Voltage/Frequency Readings On Non-Sinusoidal Wave Forms, Such As Adjustable Speed Drives; Audible Continuity; Selectable Auto Power Off;CAT III- 1000V Rating; Tapered Jaws With Hook Tip; Measures AC Current; Low Battery Indicator**; ** Low Battery Indicator - The Low Battery Symbol Will Appear And Indicate Approximately One Hour Of Operation Remaining Before The Unit Displays Batt And Shuts Off To Prevent Inaccurate Readings; Jaw Size: 2 IN; Ac Voltage: 0 To 600 V At 1 PCT Plus 5 Accuracy, 600 To 750 V At 1.5 PCT Plus 5 Accuracy, 0 To 750 V At 6 PCT Plus 5 Accuracy; Dc Voltage: 0 To 600 V At 1 PCT Plus 5 Accuracy, 600 To 999.9 V At 1.5 PCT Plus 5 Accuracy; Dc Current: 0 To 999.9 AMP At 2 PCT Plus 5 Accuracy; Ac Current: 0 To 999.9 AMP At 2 PCT Plus 5 And 6 PCT Plus 5 Accuracy; Includes: Carrying Case And Test Leads With/Alligator Clips; Replacement Part: 9V Battery, TL-104 Test Leads With/Large Alligator Clips; Continuity: 0 - 999.9 OHM Audible At Less Than 30 Response Time 500 MS; Carrying Case: C-770 Nylon Carrying Case; Max Conductor Size: 2 IN; Frequency Measurement: 20 To 400 HZ At 0.5 PCT Plus 5 Accuracy; Warranty: 2 year |
| TightSightĀ® second display |
| Tapered jaws with hook tip |
| True-RMS current and voltage |
| AC/DC voltage |
| Audible continuity |
| High frequency rejection |
| Peak hold |
| Maximum minimum hold |
| Data hold |
| Selectable audible and visual alerts when potentially hazardous voltages are detected at the probe terminals |
| Selectable auto power OFF |
| Low battery indicator |
| Reads accurately on noisy electrical circuits |
| 1000 A True-RMS clamps for a variety of industrial and commercial environments |
| Unique TightSightĀ® bottom display makes hard to reach measurements convenient |
| Easy to read displays feature large numbers and green glowing backlight |
| CAT IV rating for maximum safety, frequency, capacitance, peak, data hold, max/min |
| Selectable audible and visual voltage alerts on AC/DC voltage functions, frequency via clamp head or test leads |
| High frequency rejection (HFR) and EMI shielding features provide accurate voltage/frequency readings on non-sinusoidal wave forms |
| Such as adjustable speed drives, audible continuity, selectable auto power OFF, CAT III- 1000 VAC rating |