or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IdealĀ® 61-763 TightSight 760 Clamp Meter, 750 VAC/999.9VDC, 660A, 9999 Ohm, 20 to 400 Hz, 1.42 in Jaw, LCD Display
Custom_Product_Images_Illustration
IdealĀ® 61-763 TightSight 760 Clamp Meter, 750 VAC/999.9VDC, 660A, 9999 Ohm, 20 to 400 Hz, 1.42 in Jaw, LCD Display
SKU565006
MFGR #61-763
Your Cost: $212.00/ea
The new feature-rich IDEAL TightSightĀ® Clamp Meters are built to professional quality standards to withstand tough use in commercial and industrial settings. The High Frequency Rejection (HFR) feature measures accurately even in noisy electrical environments. For everything from load measurement to troubleshooting industrial motors and adjustable speed drives (ASDs), the new TightSight Clamps bring speed, accuracy, safety and ease-of-use together in one rugged meter line.
The new feature-rich IDEAL TightSightĀ® Clamp Meters are built to professional quality standards to withstand tough use in commercial and industrial settings. The High Frequency Rejection (HFR) feature measures accurately even in noisy electrical environments. For everything from load measurement to troubleshooting industrial motors and adjustable speed drives (ASDs), the new TightSight Clamps bring speed, accuracy, safety and ease-of-use together in one rugged meter line.
AC Current Accuracy 2/6% +/-5 Digits AC AC Response 100 HR Continuous With Alkaline (61-763, 61-765) ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 61-763 Country of Origin USA Counts 9999 Currency USD Dimensions 8.7 in H x 3.1 in W x 1.8 in D EU RoHS Indicator Y Frequency Counter Stated Accuracy At 23 ° C Plus Or Minus 5 ° C, Less Than 75 PCT R.H Gross Volume Per Pack 318.50 Gross Volume per Pack Metric 5219.29 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.7900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.81 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.50 in Height [Metric] 8.8900 cm Length 13.00 in Length [Metric] 33.0200 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Operating Temperature 32 to 122 °F Power Accuracy TightSight Power Source 61-763, 61-765 9 VDC 100 hr Alkaline Battery Series 760 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. 61010CE MarkedC 129661000 VAC/VDC CAT III600 VAC/VDC CAT IV Type Ideal® UNSPSC 41113630 UPC 11 78325072401 UPC 12 78325072401 Voltage Accuracy 6% 5 Digits, 1.5% 5 Digits, 1% 5 Digits AC, 1% 5 Digits, 1.5% 5 Digits DC VAC//VDC Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Display Type Backlit LCD Electrical Ratings 0 to 750 VAC, 0 to 999.9 VDC, 0 to 660 A AC/DC Frequency Rating 20 to 400 Hz Jaw Capacity 1.42 in Resistance 0 to 9999 Ohm Features: 660 A True Rms Clamps For A Variety Of Industrial And Commercial Environments; Unique Tightsight® Bottom Display Makes Hard-To-Reach Measurements Convenient; Easy-To-Read Displays Feature Large Numbers And Green Glowing Backlight; Cat IV Rating TightSight® bottom display Tapered jaws with hook tip True-RMS current and voltage AC/DC voltage Audible continuity High frequency rejection Peak hold Maximum minimum hold Data hold Selectable audible and visual alerts when potentially hazardous voltages are detected at the probe terminals Selectable auto power OFF Low battery indicator Reads accurately on noisy electrical circuits 660 A True-RMS clamps for a variety of industrial and commercial environments Unique TightSight® bottom display makes hard to reach measurements convenient Easy to read displays feature large numbers and green glowing backlight CAT IV rating for maximum safety, frequency, capacitance, peak, data hold, max/min High frequency rejection and EMI shielding features provide accurate voltage/frequency readings on non-sinusoidal wave forms such as adjustable speed drives Selectable audible and visual voltage alerts on AC/DC voltage functions Audible continuity, selectable auto power off
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| AC Current Accuracy | 2/6% +/-5 Digits AC |
| AC Response | 100 HR Continuous With Alkaline (61-763, 61-765) |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 61-763 |
| Country of Origin | USA |
| Counts | 9999 |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.7 in H x 3.1 in W x 1.8 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Counter | Stated Accuracy At 23 ° C Plus Or Minus 5 ° C, Less Than 75 PCT R.H |
| Gross Volume Per Pack | 318.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5219.29 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.7900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.50 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Length | 13.00 in |
| Length [Metric] | 33.0200 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Operating Temperature | 32 to 122 °F |
| Power Accuracy | TightSight |
| Power Source | 61-763, 61-765 9 VDC 100 hr Alkaline Battery |
| Series | 760 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. 61010CE MarkedC 129661000 VAC/VDC CAT III600 VAC/VDC CAT IV |
| Type | IdealĀ® |
| UNSPSC | 41113630 |
| UPC 11 | 78325072401 |
| UPC 12 | 78325072401 |
| Voltage Accuracy | 6% 5 Digits, 1.5% 5 Digits, 1% 5 Digits AC, 1% 5 Digits, 1.5% 5 Digits DC VAC//VDC |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Display Type | Backlit LCD |
| Electrical Ratings | 0 to 750 VAC, 0 to 999.9 VDC, 0 to 660 A AC/DC |
| Frequency Rating | 20 to 400 Hz |
| Jaw Capacity | 1.42 in |
| Resistance | 0 to 9999 Ohm |
| Features: 660 A True Rms Clamps For A Variety Of Industrial And Commercial Environments; Unique TightsightĀ® Bottom Display Makes Hard-To-Reach Measurements Convenient; Easy-To-Read Displays Feature Large Numbers And Green Glowing Backlight; Cat IV Rating |
| TightSightĀ® bottom display |
| Tapered jaws with hook tip |
| True-RMS current and voltage |
| AC/DC voltage |
| Audible continuity |
| High frequency rejection |
| Peak hold |
| Maximum minimum hold |
| Data hold |
| Selectable audible and visual alerts when potentially hazardous voltages are detected at the probe terminals |
| Selectable auto power OFF |
| Low battery indicator |
| Reads accurately on noisy electrical circuits |
| 660 A True-RMS clamps for a variety of industrial and commercial environments |
| Unique TightSightĀ® bottom display makes hard to reach measurements convenient |
| Easy to read displays feature large numbers and green glowing backlight |
| CAT IV rating for maximum safety, frequency, capacitance, peak, data hold, max/min |
| High frequency rejection and EMI shielding features provide accurate voltage/frequency readings on non-sinusoidal wave forms such as adjustable speed drives |
| Selectable audible and visual voltage alerts on AC/DC voltage functions |
| Audible continuity, selectable auto power off |