or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IdealĀ® 61-746 740 Clamp Meter, 600/400 VAC/VDC, 600/400 A, 400 kOhm, 50 to 500 Hz, 1-1/4 in Jaw, LCD Display
Custom_Product_Images_Illustration
IdealĀ® 61-746 740 Clamp Meter, 600/400 VAC/VDC, 600/400 A, 400 kOhm, 50 to 500 Hz, 1-1/4 in Jaw, LCD Display
SKU455501
MFGR #61-746
Your Cost: $116.59/ea
For electricians looking for a dependable, affordable 600A clamp meter, it?s tough to beat the IDEAL 740 Series. From a non-contact voltage indicator at the tip of the jaws, to a large easy-to-read display, the 740 Series clamps make current measurements simple and reliable. The compact frame fits comfortably in the hand and makes it convenient in tight panels. And for those working in harmonic environments, the 61-746 features True RMS measurements
For electricians looking for a dependable, affordable 600A clamp meter, it?s tough to beat the IDEAL 740 Series. From a non-contact voltage indicator at the tip of the jaws, to a large easy-to-read display, the 740 Series clamps make current measurements simple and reliable. The compact frame fits comfortably in the hand and makes it convenient in tight panels. And for those working in harmonic environments, the 61-746 features True RMS measurements
ARRA Compliant Y Battery 400 HR Continuous With Alkaline (61-744), 250 HR Continuous With Alkaline (61-746) (2) 1.5 V "AAA" Batteries (NEDA R03) Includes An Isolated Battery Compartment Buy American Compliant Y Catalog Number 61-746 Country of Origin USA Currency USD Dimensions 8 IN Height X 2.600 IN Width X 1.500 IN Depth Display 3-3/4 Digit LCD With 4000 Counts EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.48 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.00 in Height [Metric] 7.6200 cm Length 10.00 in Length [Metric] 25.4000 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Standard CAT III-600V, UL 61010 Listed, CE, C 12966 Standards CAT III- 600V, CE Certified, cULus Listed, N12966 Confirmed Sub Brand Clamp-Pro Temperature Rating 0-50 °C Type 600 Amp With True RMS UNSPSC 41113630 UPC 11 78325068247 UPC 12 78325068247 Voltage Rating 600 VAC//VDC Width 6.25 in Width [Metric] 15.8750 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Resistance 400 OHM/4 KOHM/ 40 KOHM/400 KOHM At 1 PCT + 4 Digits Accuracy, 4 MOHM At 1.5 PCT + 4 Digits Accuracy, 40 MOHM At 3 PCT + 5 Digits Accuracy Features: Measures Up To 600AAC; Non-Contact Voltage Indicator (70V - 600VAC); Tapered Jaws With Hook Tip; Auto/Manual Ranging; Data Hold; Auto Power Off; Low Battery Indicator; CAT III- 600V; 2-Year Warranty; Auto/Manual Ranging Clamp Meter; Non-Contact Measures up to 600 A AC Non-contact voltage indicator (70 V - 600 VAC) Tapered jaws with hook tip Auto/manual ranging Data hold Approximately after 10 minutes of non-use Low battery indicator 400 hrs continuous with alkaline (61-744), 250 hrs continuous with alkaline (61-746), dual backlit display Stated accuracy at 23 deg C +/- 5 deg C, < 75 R.H accuracy 3-3/4 digit LCD 6561.7 ft altitude, 32 deg F to 122 deg F (0 deg C to 50 deg C) at < 70% R.H operating environment, (2) 1.5V AAA batteries (NEDA R03) power supply AC current - 40 A/400 A/600 A (50 Hz - 60 Hz) at 1.7% + 10 digits accuracy, 40 A/400 A/600 A (60 Hz - 400 Hz) at 3 % + 10 digits accuracy, 600 A AC overload protection Resistance 400 Ohm/4 kOhm/40 kOhm/400 kOhm at (1% + 4 digits) accuracy, 4 MOhm at (1.5% + 4 digits) accuracy, 40 MOhm at (3.0% + 5 digits) accuracy, 600 VDC or VAC rms overload protection resistance AC voltage 400V (50Hz - 500Hz) at 1.2% + 8 digits accuracy, 600V (50Hz - 500Hz) at 1.5% + 8 digits accuracy, 600 VDC or AC rms overload protection DC voltage 0 to 30 VDC at (0.2% + 2 counts) accuracy
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Battery | 400 HR Continuous With Alkaline (61-744), 250 HR Continuous With Alkaline (61-746) (2) 1.5 V "AAA" Batteries (NEDA R03) Includes An Isolated Battery Compartment |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 61-746 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8 IN Height X 2.600 IN Width X 1.500 IN Depth |
| Display | 3-3/4 Digit LCD With 4000 Counts |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.00 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Length | 10.00 in |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Standard | CAT III-600V, UL 61010 Listed, CE, C 12966 |
| Standards | CAT III- 600V, CE Certified, cULus Listed, N12966 Confirmed |
| Sub Brand | Clamp-Pro |
| Temperature Rating | 0-50 °C |
| Type | 600 Amp With True RMS |
| UNSPSC | 41113630 |
| UPC 11 | 78325068247 |
| UPC 12 | 78325068247 |
| Voltage Rating | 600 VAC//VDC |
| Width | 6.25 in |
| Width [Metric] | 15.8750 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Resistance | 400 OHM/4 KOHM/ 40 KOHM/400 KOHM At 1 PCT + 4 Digits Accuracy, 4 MOHM At 1.5 PCT + 4 Digits Accuracy, 40 MOHM At 3 PCT + 5 Digits Accuracy |
| Features: Measures Up To 600AAC; Non-Contact Voltage Indicator (70V - 600VAC); Tapered Jaws With Hook Tip; Auto/Manual Ranging; Data Hold; Auto Power Off; Low Battery Indicator; CAT III- 600V; 2-Year Warranty; Auto/Manual Ranging Clamp Meter; Non-Contact |
| Measures up to 600 A AC |
| Non-contact voltage indicator (70 V - 600 VAC) |
| Tapered jaws with hook tip |
| Auto/manual ranging |
| Data hold |
| Approximately after 10 minutes of non-use |
| Low battery indicator 400 hrs continuous with alkaline (61-744), 250 hrs continuous with alkaline (61-746), dual backlit display |
| Stated accuracy at 23 deg C +/- 5 deg C, < 75 R.H accuracy |
| 3-3/4 digit LCD |
| 6561.7 ft altitude, 32 deg F to 122 deg F (0 deg C to 50 deg C) at < 70% R.H operating environment, (2) 1.5V AAA batteries (NEDA R03) power supply |
| AC current - 40 A/400 A/600 A (50 Hz - 60 Hz) at 1.7% + 10 digits accuracy, 40 A/400 A/600 A (60 Hz - 400 Hz) at 3 % + 10 digits accuracy, 600 A AC overload protection |
| Resistance 400 Ohm/4 kOhm/40 kOhm/400 kOhm at (1% + 4 digits) accuracy, 4 MOhm at (1.5% + 4 digits) accuracy, 40 MOhm at (3.0% + 5 digits) accuracy, 600 VDC or VAC rms overload protection resistance |
| AC voltage 400V (50Hz - 500Hz) at 1.2% + 8 digits accuracy, 600V (50Hz - 500Hz) at 1.5% + 8 digits accuracy, 600 VDC or AC rms overload protection |
| DC voltage 0 to 30 VDC at (0.2% + 2 counts) accuracy |