or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEALĀ®
IdealĀ® 61-096 Automatic Split Multi-Tester, 750 VAC/1000 VDC and 200 A, 2000 Ohm, 1/2 in Jaw, LCD Display
Custom_Product_Images_Illustration
IDEALĀ®
IdealĀ® 61-096 Automatic Split Multi-Tester, 750 VAC/1000 VDC and 200 A, 2000 Ohm, 1/2 in Jaw, LCD Display
SKU64464
MFGR #61-096
Your Cost: $132.48/ea
IDEAL® Split Jaw⢠Automatic Split Multi-Tester, 750 VAC/1000 VDC and 200 A, 2000 Ohm, 1/2 in Jaw, LCD Display, 3% Accuracy, 1%/3% Accuracy, Safety Rating: CAT IV 600 VAC/CAT III 1000 VAC
IDEAL® Split Jaw⢠Automatic Split Multi-Tester, 750 VAC/1000 VDC and 200 A, 2000 Ohm, 1/2 in Jaw, LCD Display, 3% Accuracy, 1%/3% Accuracy, Safety Rating: CAT IV 600 VAC/CAT III 1000 VAC
AC Current Accuracy 3% VAC/VDC AC Response Automatic Application For Automatically Sensing And Displaying AC/DC Volts, AC Amps, Resistance And Continuity ARRA Compliant Y Battery 9 V ALKALINE PP3 Battery Of 250 HR Buy American Compliant Y Catalog Number 61-096 Country of Origin USA Counts 9 V ALKALINE PP3 Battery Of 250 HR Currency USD Display 6000 Digit Large Scale LCD Readout EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.9500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.43 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.50 in Height [Metric] 6.3500 cm Length 10.00 in Length [Metric] 25.4000 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Operating Temperature 0 to 50 °C Power Accuracy Plus Or Minus (PCT Reading + Number Of Digits) At 23 ° C Plus Or Minus 5 ° C Less Than 80 PCT RH Power Source 9 VDC Alkaline Battery Safety Rating CAT IV 600 VAC/CAT III 1000 VAC Standard CAT IV-600V, CAT III-1000V, C/UL Listed, CE, C 12966 Sub Brand Split-Jaw Type Ideal UNSPSC 41113630 UPC 11 78325061096 UPC 12 78325061096 Voltage Accuracy 1.5% ° C Voltage Rating 750/1,000 VAC/VDC Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Display Type LCD Electrical Ratings 0 to 200 A, 0 to 750 VAC, 0 to 1000 VDC Frequency Rating 0 To 2000 OHM At 1 PCT Accuracy Jaw Capacity 1/2 in Resistance 0 to 2000 Ohm For Automatically Sensing And Displaying AC/DC Volts, AC Amps, Resistance And Continuity Features: Automatically Senses And Displays AC/DC Volts, AC Amps, Resistance And Continuity ; Measures 0-200AAC; Measures 0-750 VAC; Measures 0-1000 VDC; Measures 0-2000 Ohms; Audible Continuity; Data Hold; Integral Lead Storage; Replaceable Test Leads; A Automatically senses and displays AC/DC Volts, AC Amps, resistance and continuity 2-year warranty Ultimate safety tool combines the simplicity of a tester with the measuring capability of a clamp meter Open split-jaw configuration enables quick, in-and-out testing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| AC Current Accuracy | 3% VAC/VDC |
| AC Response | Automatic |
| Application | For Automatically Sensing And Displaying AC/DC Volts, AC Amps, Resistance And Continuity |
| ARRA Compliant | Y |
| Battery | 9 V ALKALINE PP3 Battery Of 250 HR |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 61-096 |
| Country of Origin | USA |
| Counts | 9 V ALKALINE PP3 Battery Of 250 HR |
| Currency | USD |
| Display | 6000 Digit Large Scale LCD Readout |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.9500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.43 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.50 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Length | 10.00 in |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Operating Temperature | 0 to 50 °C |
| Power Accuracy | Plus Or Minus (PCT Reading + Number Of Digits) At 23 ° C Plus Or Minus 5 ° C Less Than 80 PCT RH |
| Power Source | 9 VDC Alkaline Battery |
| Safety Rating | CAT IV 600 VAC/CAT III 1000 VAC |
| Standard | CAT IV-600V, CAT III-1000V, C/UL Listed, CE, C 12966 |
| Sub Brand | Split-Jaw |
| Type | Ideal |
| UNSPSC | 41113630 |
| UPC 11 | 78325061096 |
| UPC 12 | 78325061096 |
| Voltage Accuracy | 1.5% ° C |
| Voltage Rating | 750/1,000 VAC/VDC |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Display Type | LCD |
| Electrical Ratings | 0 to 200 A, 0 to 750 VAC, 0 to 1000 VDC |
| Frequency Rating | 0 To 2000 OHM At 1 PCT Accuracy |
| Jaw Capacity | 1/2 in |
| Resistance | 0 to 2000 Ohm |
| For Automatically Sensing And Displaying AC/DC Volts, AC Amps, Resistance And Continuity |
| Features: Automatically Senses And Displays AC/DC Volts, AC Amps, Resistance And Continuity ; Measures 0-200AAC; Measures 0-750 VAC; Measures 0-1000 VDC; Measures 0-2000 Ohms; Audible Continuity; Data Hold; Integral Lead Storage; Replaceable Test Leads; A |
| Automatically senses and displays AC/DC Volts, AC Amps, resistance and continuity |
| 2-year warranty |
| Ultimate safety tool combines the simplicity of a tester with the measuring capability of a clamp meter |
| Open split-jaw configuration enables quick, in-and-out testing |