or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEALĀ®
IdealĀ® 45-265 Coaxial Standard Wire Stripper
Custom_Product_Images_Illustration
IDEALĀ®
IdealĀ® 45-265 Coaxial Standard Wire Stripper
SKU23427
MFGR #45-265
Your Cost: $90.41/ea
IDEALĀ® StripmasterĀ® Wire Stripper, Coaxial Standard, Spring Cushion Grip Handle
IDEALĀ® StripmasterĀ® Wire Stripper, Coaxial Standard, Spring Cushion Grip Handle
Application For RG-59 Coaxial Cable (RGU) ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Cable|Wire Size Standard Wire Stripper Catalog Number 45-265 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Handle Material Die-Cast Handle Type Spring Cushion-Grip Height 2.00 in Height [Metric] 5.0800 cm Jaw Material Die-Cast Jaw size Die-Cast Frame Jaw Type Spring Cushion-Grip Length 10.50 in Length [Metric] 26.6700 cm Material Die-Cast Frame Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Overall Length One-step stripping enhances productivity; Spring-action motion increases leverage and reduces operator fatigue; Precision-ground, knife-type blades provide clean, accurate stripping; Sturdy die-cast frame provides long-term durability; Wire gripper holds Series Coax Stripmaster Standards RoHS, ARRA, Buy American Act Compliant Sub Brand Coax Stripmaster UNSPSC 27112151 UPC 11 78325045265 UPC 12 783250452651 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEALĀ® Manufacturer Ideal Industries Shearing Capacity For RG-59 Coaxial Cable (RGU) Type Standard Wire Stripper For RG-59 Coaxial Cable (RGU) One-step stripping enhances productivity; Spring-action motion increases leverage and reduces operator fatigue; Precision-ground, knife-type blades provide clean, accurate stripping; Sturdy die-cast frame provides long-term durability; Wire gripper holds wire securely in position; Provides precision stripping with easy spring cushion grip; Sturdy die-cast frame provides long-term durability One step stripping enhances productivity Spring-action motion increases leverage and reduces operator fatigue, precision ground, knife-type blades provide clean, accurate stripping Sturdy die cast frame provides long-term durability Wire gripper holds wire securely in position Provides precision stripping with easy spring cushion grip For RG-59 coaxial cable (RGU), LB-743 replacement blade Speeds 2-step cable stripping Dimensions: 10-1/2 in L x 6 in W x 2 in H
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For RG-59 Coaxial Cable (RGU) |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Cable|Wire Size | Standard Wire Stripper |
| Catalog Number | 45-265 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Material | Die-Cast |
| Handle Type | Spring Cushion-Grip |
| Height | 2.00 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Jaw Material | Die-Cast |
| Jaw size | Die-Cast Frame |
| Jaw Type | Spring Cushion-Grip |
| Length | 10.50 in |
| Length [Metric] | 26.6700 cm |
| Material | Die-Cast Frame |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Overall Length | One-step stripping enhances productivity; Spring-action motion increases leverage and reduces operator fatigue; Precision-ground, knife-type blades provide clean, accurate stripping; Sturdy die-cast frame provides long-term durability; Wire gripper holds |
| Series | Coax Stripmaster |
| Standards | RoHS, ARRA, Buy American Act Compliant |
| Sub Brand | Coax Stripmaster |
| UNSPSC | 27112151 |
| UPC 11 | 78325045265 |
| UPC 12 | 783250452651 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Shearing Capacity | For RG-59 Coaxial Cable (RGU) |
| Type | Standard Wire Stripper |
| For RG-59 Coaxial Cable (RGU) |
| One-step stripping enhances productivity; Spring-action motion increases leverage and reduces operator fatigue; Precision-ground, knife-type blades provide clean, accurate stripping; Sturdy die-cast frame provides long-term durability; Wire gripper holds wire securely in position; Provides precision stripping with easy spring cushion grip; Sturdy die-cast frame provides long-term durability |
| One step stripping enhances productivity |
| Spring-action motion increases leverage and reduces operator fatigue, precision ground, knife-type blades provide clean, accurate stripping |
| Sturdy die cast frame provides long-term durability |
| Wire gripper holds wire securely in position |
| Provides precision stripping with easy spring cushion grip |
| For RG-59 coaxial cable (RGU), LB-743 replacement blade |
| Speeds 2-step cable stripping |
| Dimensions: 10-1/2 in L x 6 in W x 2 in H |