or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEAL 45-479 CUSTOM STRIPMASTER WIRE STRIPPER PARALLEL GRIPPER 30 AWG
Custom_Product_Images_Illustration
IDEAL 45-479 CUSTOM STRIPMASTER WIRE STRIPPER PARALLEL GRIPPER 30 AWG
SKU1363190
MFGR #45-479
Your Cost: $364.29/ea
Minimum Hole Diameter 30 AWG, Maximum Hole Diameter 30 AWG.
Minimum Hole Diameter 30 AWG, Maximum Hole Diameter 30 AWG.
Application 30 AWG Parallel gripper. Strips solid or stranded wire. For PVC and other misc. insulations. ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 45-479 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.8400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.38 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Length 7.50 in Length [Metric] 19.0500 cm Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Standard RoHS Compliant Sub Brand StripmasterĀ® UNSPSC 27112151 UPC 11 78325045479 UPC 12 783250454792 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEALĀ® Manufacturer Ideal Industries Type Custom StripmasterĀ® Wire Stripper 30 AWG Parallel gripper. Strips solid or stranded wire. For PVC and other misc. insulations. Meets mil-specs. Parallel gripper pad.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | 30 AWG Parallel gripper. Strips solid or stranded wire. For PVC and other misc. insulations. |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 45-479 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.8400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.38 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Length | 7.50 in |
| Length [Metric] | 19.0500 cm |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Standard | RoHS Compliant |
| Sub Brand | StripmasterĀ® |
| UNSPSC | 27112151 |
| UPC 11 | 78325045479 |
| UPC 12 | 783250454792 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Type | Custom StripmasterĀ® Wire Stripper |
| 30 AWG Parallel gripper. Strips solid or stranded wire. For PVC and other misc. insulations. |
| Meets mil-specs. Parallel gripper pad. |