or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IdealĀ® IT500CCL2-C Cable Tie Clamp, Nylon
SKU321421
MFGR #IT500CCL2-C
Your Cost: $0.2311/ea($23.11 / c)
IDEALĀ® Cable Tie Clamp, Centre to Centre Mount, For Use With: 10 AWG Screw, 0.203 in Hole x 0.553 in Center to Center Mounting, Nylon, Natural, 1/2 in W, 68 to 131 deg F
IDEALĀ® Cable Tie Clamp, Centre to Centre Mount, For Use With: 10 AWG Screw, 0.203 in Hole x 0.553 in Center to Center Mounting, Nylon, Natural, 1/2 in W, 68 to 131 deg F
Application For Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics, For Use With #10 Mounting Screw ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number IT500CCL2-C Color Ivory Country of Origin USA Currency USD Dimensions 1/2 in W x 0.06 in THK EU RoHS Indicator Y Finish Natural Flange Size Nylon Gross Weight Per Pack 0.2800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.13 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.00 in Height [Metric] 25.4000 mm Length 12.00 in Length [Metric] 30.4800 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Mounting 0.203 IN Hole X 0.553 IN Center To Center Mounting Type Center to Center Series Features: Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics; Use With #10 Mounting Screw Specifications 0.203 in Hole, 0.553 in Center to Center Mounting, 1/2 in Closed Dia Standard RoHS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Staple Size 1/2 IN Width X 060 IN Thickness X 0.500 IN Closed Diameter Suitable For Use With #10 Mounting Screw Temperature Rating 68 to 131 °F Type Ideal UNSPSC 39121705 UPC 11 78325057525 UPC 12 783250575251 Width 4.50 in Width [Metric] 11.4300 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Conduit Size For Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics, For Use With #10 Mounting Screw Load Capacity RoHS Material Nylon Outside Diameter 1/2 IN Width X 060 IN Thickness X 0.500 IN Closed Diameter For Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics, For Use With #10 Mounting Screw Features: Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics; Use With #10 Mounting Screw Ideal Cable tie clamp in natural white color is made of Nylon for added strength and longer durability Ultraviolet black Nylon clamps available for internal and external use 0.203 in Hole x 0.553 in Center to Center Mounting 0.06 in THK x 0.5 in D Staple
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics, For Use With #10 Mounting Screw |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | IT500CCL2-C |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1/2 in W x 0.06 in THK |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Natural |
| Flange Size | Nylon |
| Gross Weight Per Pack | 0.2800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 25.4000 mm |
| Length | 12.00 in |
| Length [Metric] | 30.4800 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Mounting | 0.203 IN Hole X 0.553 IN Center To Center |
| Mounting Type | Center to Center |
| Series | Features: Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics; Use With #10 Mounting Screw |
| Specifications | 0.203 in Hole, 0.553 in Center to Center Mounting, 1/2 in Closed Dia |
| Standard | RoHS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Staple Size | 1/2 IN Width X 060 IN Thickness X 0.500 IN Closed Diameter |
| Suitable For Use With | #10 Mounting Screw |
| Temperature Rating | 68 to 131 °F |
| Type | Ideal |
| UNSPSC | 39121705 |
| UPC 11 | 78325057525 |
| UPC 12 | 783250575251 |
| Width | 4.50 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Conduit Size | For Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics, For Use With #10 Mounting Screw |
| Load Capacity | RoHS |
| Material | Nylon |
| Outside Diameter | 1/2 IN Width X 060 IN Thickness X 0.500 IN Closed Diameter |
| For Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics, For Use With #10 Mounting Screw |
| Features: Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics; Use With #10 Mounting Screw |
| Ideal Cable tie clamp in natural white color is made of Nylon for added strength and longer durability |
| Ultraviolet black Nylon clamps available for internal and external use |
| 0.203 in Hole x 0.553 in Center to Center Mounting |
| 0.06 in THK x 0.5 in D Staple |