or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IdealĀ® IT250CCL-C Cable Tie Clamp, Nylon
SKU541320
MFGR #IT250CCL-C
Your Cost: $0.1981/ea($19.81 / c)
IDEALĀ® Cable Tie Clamp, Centre to Centre Mount, For Use With: 10 AWG Screw, 0.203 in Hole x 0.421 in Center to Center Mounting, Nylon, Natural, 3/8 in W, 68 to 131 deg F
IDEALĀ® Cable Tie Clamp, Centre to Centre Mount, For Use With: 10 AWG Screw, 0.203 in Hole x 0.421 in Center to Center Mounting, Nylon, Natural, 3/8 in W, 68 to 131 deg F
Application For Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics, For Use With #10 Mounting Screw ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number IT250CCL-C Color Ivory Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.75 in Height [Metric] 19.0500 mm Length 6.50 in Length [Metric] 16.5100 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Mounting 0.203 IN Hole X 0.421 IN Center To Center Standard RoHS Standards UL Listed, CSA Certified, RoHS Compliant and AH-2 Plenum Approval Staple Size 3/8 IN Width X 050 IN Thickness X 0.250 IN Closed Diameter UNSPSC 39121705 UPC 11 78325058630 UPC 12 783250586301 Width 3.50 in Width [Metric] 8.8900 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEALĀ® Manufacturer Ideal Industries Material Nylon For Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics, For Use With #10 Mounting Screw Features: Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics; Use With #10 Mounting Screw Ideal Cable tie clamp in natural white color is made of Nylon for added strength and longer durability Ultraviolet black Nylon clamps available for internal and external use 0.203 in Hole x 0.421 in Center to Center Mounting 0.5 in THK x 0.25 in D Staple Size
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics, For Use With #10 Mounting Screw |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | IT250CCL-C |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.75 in |
| Height [Metric] | 19.0500 mm |
| Length | 6.50 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Mounting | 0.203 IN Hole X 0.421 IN Center To Center |
| Standard | RoHS |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, RoHS Compliant and AH-2 Plenum Approval |
| Staple Size | 3/8 IN Width X 050 IN Thickness X 0.250 IN Closed Diameter |
| UNSPSC | 39121705 |
| UPC 11 | 78325058630 |
| UPC 12 | 783250586301 |
| Width | 3.50 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Material | Nylon |
| For Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics, For Use With #10 Mounting Screw |
| Features: Use To Secure Wires, Cables, Pipes, Tubing And Fiber Optics; Use With #10 Mounting Screw |
| Ideal Cable tie clamp in natural white color is made of Nylon for added strength and longer durability |
| Ultraviolet black Nylon clamps available for internal and external use |
| 0.203 in Hole x 0.421 in Center to Center Mounting |
| 0.5 in THK x 0.25 in D Staple Size |