or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems EXTRA DUTY® WP26E Standard Weatherproof Hood While-In Use Cover, 6.12 in L x 3.35 in W x 3.35 in D, Cast Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems EXTRA DUTY® WP26E Standard Weatherproof Hood While-In Use Cover, 6.12 in L x 3.35 in W x 3.35 in D, Cast Aluminum
SKU793341
MFGR #WP26E
$/ea
Wiring Device-Kellems EXTRA DUTY® While-In Use Cover, Standard Weatherproof Hood, 1 Outlet, 1 Gang, 6.12 in Length, 3.35 in Width, 3.35 in Depth, 3.7 in Thickness, Vertical Mount, Cast Aluminum, Powder Coated, Metallic
Wiring Device-Kellems EXTRA DUTY® While-In Use Cover, Standard Weatherproof Hood, 1 Outlet, 1 Gang, 6.12 in Length, 3.35 in Width, 3.35 in Depth, 3.7 in Thickness, Vertical Mount, Cast Aluminum, Powder Coated, Metallic
Application Weatherproof protection against contact of live terminals and wiring. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number WP26E Color Gray Construction Cast Country of Origin TH Currency USD Cutout 1) Decorator EU RoHS Indicator N Finish Powder Coated Gang 1 Gross Weight Per Pack 0.7200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.33 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 4.25 in Height [Metric] 10.7950 cm Length [Metric] 13.3350 cm Mounting Screw Mounting Mounting Orientation Vertical Mounting Type Threaded Number of Gangs 1 Number of Outlets 1 Orientation Vertical Returnable Y Size Standard Standard 2014 NEC Compliant;cULus Listed;Meets UL514D Requirements;NEMA 3R Rating Standards ARRA, Buy American Act, UL 514D, OSHA Approved Sub Brand Box Covers Thickness 3.7 in Type While-In-Use Covers UNSPSC 39121704 UPC 11 78358544984 UPC 12 783585449845 Width [Metric] 13.3350 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Depth 3.35 in Length 5.25 in Material Cast Metal Width 5.25 in Weatherproof protection against contact of live terminals and wiring. Standard Product Powder coated for corrosion protection Provision on each side for holding cords Superior commercial quality die-cast aluminum construction Weatherproof protection against contact of live terminals and wiring NEMA 3R rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Weatherproof protection against contact of live terminals and wiring. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | WP26E |
| Color | Gray |
| Construction | Cast |
| Country of Origin | TH |
| Currency | USD |
| Cutout | 1) Decorator |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Powder Coated |
| Gang | 1 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.33 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 4.25 in |
| Height [Metric] | 10.7950 cm |
| Length [Metric] | 13.3350 cm |
| Mounting | Screw Mounting |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mounting Type | Threaded |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Outlets | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Returnable | Y |
| Size | Standard |
| Standard | 2014 NEC Compliant;cULus Listed;Meets UL514D Requirements;NEMA 3R Rating |
| Standards | ARRA, Buy American Act, UL 514D, OSHA Approved |
| Sub Brand | Box Covers |
| Thickness | 3.7 in |
| Type | While-In-Use Covers |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 78358544984 |
| UPC 12 | 783585449845 |
| Width [Metric] | 13.3350 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Depth | 3.35 in |
| Length | 5.25 in |
| Material | Cast Metal |
| Width | 5.25 in |
| Weatherproof protection against contact of live terminals and wiring. |
| Standard Product |
| Powder coated for corrosion protection |
| Provision on each side for holding cords |
| Superior commercial quality die-cast aluminum construction |
| Weatherproof protection against contact of live terminals and wiring |
| NEMA 3R rating |