or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems S1R8PPT S1R FRPT 8 PRE POUR TU
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems S1R8PPT S1R FRPT 8 PRE POUR TU
SKU841244
MFGR #S1R8PPT
$/ea
Hubbell Wiring Device Kellems, In-Floor Delivery Systems, Fire RatedPoke Throughs, SystemOne, 8" Series, Pre-Pour Tube
Hubbell Wiring Device Kellems, In-Floor Delivery Systems, Fire RatedPoke Throughs, SystemOne, 8" Series, Pre-Pour Tube
Application 8" Fire-Rated Poke-Through Series ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Entry Size Through Cover Catalog Number S1R8PPT Color Metallic Construction Fabricated Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Natural Gross Weight Per Pack 4.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.90 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 8.50 in Height [Metric] 21.5900 cm Length 12.00 in Length [Metric] 30.4800 cm Mounting Pre-Set in Concrete Mounting Type Concrete/Floor Returnable Y Size Standard Sized Product Standard UL514A Listed Standards ARRA, Buy American Act Compliant, cULus Listed, UL 514A Sub Brand SystemOne Type Flush Fire Rated Poke Through Components UNSPSC 39121328 UPC 11 78358544432 UPC 12 783585444321 Width 8.40 in Width [Metric] 21.3360 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Hole Size 8 in Material metallic Suitable For Use With 8 in Fire Rated Poke Through HUBBELL SystemOne Recessed Systems 8" Fire-Rated Poke-Through Series Standard Product Multiple duplexes can be wired in the supplied junction box Single use
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | 8" Fire-Rated Poke-Through Series |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry Size | Through Cover |
| Catalog Number | S1R8PPT |
| Color | Metallic |
| Construction | Fabricated |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Natural |
| Gross Weight Per Pack | 4.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.90 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 8.50 in |
| Height [Metric] | 21.5900 cm |
| Length | 12.00 in |
| Length [Metric] | 30.4800 cm |
| Mounting | Pre-Set in Concrete |
| Mounting Type | Concrete/Floor |
| Returnable | Y |
| Size | Standard Sized Product |
| Standard | UL514A Listed |
| Standards | ARRA, Buy American Act Compliant, cULus Listed, UL 514A |
| Sub Brand | SystemOne |
| Type | Flush Fire Rated Poke Through Components |
| UNSPSC | 39121328 |
| UPC 11 | 78358544432 |
| UPC 12 | 783585444321 |
| Width | 8.40 in |
| Width [Metric] | 21.3360 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Hole Size | 8 in |
| Material | metallic |
| Suitable For Use With | 8 in Fire Rated Poke Through HUBBELL SystemOne Recessed Systems |
| 8" Fire-Rated Poke-Through Series |
| Standard Product |
| Multiple duplexes can be wired in the supplied junction box |
| Single use |