or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HLI1890B CABLEMGT, LAD-RCK,INS
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HLI1890B CABLEMGT, LAD-RCK,INS
SKU264443
MFGR #HLI1890B
Your Cost: $265.31/ea
Hubbell's NEXTFRAME® ladder rack features light, rugged, tubular steel construction. The complete NEXTFRAME® ladder rack family features a broad line of accessories and fittings needed for proper installation and is available in popular gray and black to complement equipment in data centers.
Hubbell's NEXTFRAME® ladder rack features light, rugged, tubular steel construction. The complete NEXTFRAME® ladder rack family features a broad line of accessories and fittings needed for proper installation and is available in popular gray and black to complement equipment in data centers.
Application Open Air Cable Routing ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HLI1890B Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Black Powder Coated Gross Weight Per Pack 5.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.59 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.70 in Height [Metric] 14.4780 cm Length [Metric] 47.2440 cm Returnable Y Rung Spacing 9 in Side Rail Height 1-1/2 in Standard TIA 569C Sub Brand Premise Wiring Type 90 deg Inside Radius Heavy Duty UNSPSC 39131703 UPC 11 66262081964 UPC 12 662620819648 Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Premise Wiring Manufacturer Hubbell Length 18.60 in Loading Depth 4 in Material Steel Color Black Construction Heavy Duty Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 NEMA Standard Heavy Duty Running Space Stringer Dimensions: .375" W x 1.5" H in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Open Air Cable Routing |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HLI1890B |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Black Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 5.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.70 in |
| Height [Metric] | 14.4780 cm |
| Length [Metric] | 47.2440 cm |
| Returnable | Y |
| Rung Spacing | 9 in |
| Side Rail Height | 1-1/2 in |
| Standard | TIA 569C |
| Sub Brand | Premise Wiring |
| Type | 90 deg Inside Radius Heavy Duty |
| UNSPSC | 39131703 |
| UPC 11 | 66262081964 |
| UPC 12 | 662620819648 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Manufacturer | Hubbell |
| Length | 18.60 in |
| Loading Depth | 4 in |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Construction | Heavy Duty |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| NEMA Standard | Heavy Duty |
| Running Space | Stringer Dimensions: .375" W x 1.5" H in |