or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring NEXTFRAME® HLF2490B Heavy Duty Flat Elbow Ladder Rack, 45 ft-lb, 24 in W, Tubular Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring NEXTFRAME® HLF2490B Heavy Duty Flat Elbow Ladder Rack, 45 ft-lb, 24 in W, Tubular Steel
SKU980959
MFGR #HLF2490B
Your Cost: $655.97/ea
Hubbell® PREMISE WIRING NEXTFRAME® ladder rack is the effective and widely used cable runway that supports and delivers bundles of cable between cabinets, racks and closets, along walls and suspended from ceilings. The ladder rack system features light, rugged, tubular steel construction. It is designed for mechanical support and strain relief in long runs of cable and creates a smooth gradual bend for cable. Rail and stringer material is 16 ga steel tubing. The NEXTFRAME® ladder rack is available in popular gray and black finishes to complement equipment in any data center. The complete NEXTFRAME® ladder rack system features a broad line of sizes and fittings required for proper installation.
Hubbell® PREMISE WIRING NEXTFRAME® ladder rack is the effective and widely used cable runway that supports and delivers bundles of cable between cabinets, racks and closets, along walls and suspended from ceilings. The ladder rack system features light, rugged, tubular steel construction. It is designed for mechanical support and strain relief in long runs of cable and creates a smooth gradual bend for cable. Rail and stringer material is 16 ga steel tubing. The NEXTFRAME® ladder rack is available in popular gray and black finishes to complement equipment in any data center. The complete NEXTFRAME® ladder rack system features a broad line of sizes and fittings required for proper installation.
Application Open Air Cable Routing ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HLF2490B Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Black Powder Coated Gross Weight Per Pack 13.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 6.69 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.50 in Height [Metric] 6.3500 cm Returnable Y Rung Spacing 9 in Side Rail Height 1-1/2 in Standard TIA 569C Standards ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, TIA 569C Sub Brand Premise Wiring Type 90 deg Flat Turn Heavy Duty UNSPSC 39131703 UPC 11 66262082018 UPC 12 662620820187 Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Premise Wiring Manufacturer Hubbell Loading Depth 4 in Material Steel Color Black Construction Heavy Duty Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 NEMA Standard Heavy Duty Running Space Stringer Dimensions: .375" W x 1.5" H in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Open Air Cable Routing |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HLF2490B |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Black Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 13.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.69 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.50 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Returnable | Y |
| Rung Spacing | 9 in |
| Side Rail Height | 1-1/2 in |
| Standard | TIA 569C |
| Standards | ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, TIA 569C |
| Sub Brand | Premise Wiring |
| Type | 90 deg Flat Turn Heavy Duty |
| UNSPSC | 39131703 |
| UPC 11 | 66262082018 |
| UPC 12 | 662620820187 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Manufacturer | Hubbell |
| Loading Depth | 4 in |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Construction | Heavy Duty |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| NEMA Standard | Heavy Duty |
| Running Space | Stringer Dimensions: .375" W x 1.5" H in |