or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Outdoor Lighting
Hubbell® FSL-25 26W 120-277V 5000K
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Outdoor Lighting
Hubbell® FSL-25 26W 120-277V 5000K
SKU997301
MFGR #FSL-25
Your Cost: $224.83/ea
FSL Compact Architectural LED Flood, Mounting Type: Knuckle (1/2 in x 14 NPS), Light Distribution: NEMA 6x6 (HxV), Wattage: 25 W, Color Temperature: 5000 K, 70 CRI, Light Output: 2,664 lm, Voltage Rating: 120-277 VAC, Color: Dark Bronze.
FSL Compact Architectural LED Flood, Mounting Type: Knuckle (1/2 in x 14 NPS), Light Distribution: NEMA 6x6 (HxV), Wattage: 25 W, Color Temperature: 5000 K, 70 CRI, Light Output: 2,664 lm, Voltage Rating: 120-277 VAC, Color: Dark Bronze.
Application Manufacturing;Warehouse;Offices;Hospitality;Retail;Automotive Dealers;Educational;Healthcare ARRA Compliant N Ballast Type 0 to 10 V Dimming Driver Buy American Compliant N Catalog Number FSL-25 Color Dark Bronze Color Rendering Index [CRI] 70 Color Temperature 5000 K Country of Origin CN Currency USD Enclosure Type NEMA 6H x 6V/IP66 EU RoHS Indicator C Fixture Type Floodlighting Gross Weight Per Pack 8.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.81 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405426000 Height 6.44 in Height [Metric] 16.3576 cm Housing Material Die Cast Aluminum Length 4.97 in Length [Metric] 12.6238 cm Lens Type Acrylic Mounting Knuckle (1/2 in x 14 NPS) Mounting Type Knuckle Series FSL Standard UL1598A;CSA;Wet Listed;IP Rated Type Architectural Compact Decorative Wide Beam UNSPSC 39111611 UPC 11 78598803348 UPC 12 78598803348 Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Outdoor Lighting Manufacturer Hubbell Lamp Type LED Voltage Rating 120 to 277 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Manufacturing;Warehouse;Offices;Hospitality;Retail;Automotive Dealers;Educational;Healthcare |
| ARRA Compliant | N |
| Ballast Type | 0 to 10 V Dimming Driver |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | FSL-25 |
| Color | Dark Bronze |
| Color Rendering Index [CRI] | 70 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA 6H x 6V/IP66 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Floodlighting |
| Gross Weight Per Pack | 8.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405426000 |
| Height | 6.44 in |
| Height [Metric] | 16.3576 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Length | 4.97 in |
| Length [Metric] | 12.6238 cm |
| Lens Type | Acrylic |
| Mounting | Knuckle (1/2 in x 14 NPS) |
| Mounting Type | Knuckle |
| Series | FSL |
| Standard | UL1598A;CSA;Wet Listed;IP Rated |
| Type | Architectural Compact Decorative Wide Beam |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 78598803348 |
| UPC 12 | 78598803348 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Outdoor Lighting |
| Manufacturer | Hubbell |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 to 277 VAC |