or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell® VG-30 V Series Standard Vaporproof Light Fixture Globe, Cylinder Shape, 300 W Incandescent Lamp, Glass
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell® VG-30 V Series Standard Vaporproof Light Fixture Globe, Cylinder Shape, 300 W Incandescent Lamp, Glass
SKUPDW~5368372
MFGR #VG-30
$/ea
Hubbell® Light Fixture Globe, Standard Vaporproof, Series: V Series, Cylinder, For Use With: Vaportite® V-Series Fixtures, Incandescent Lamp, 300 W Lamp, Glass, Clear Glass, 10-5/8 in H x 5-1/2 in W
Hubbell® Light Fixture Globe, Standard Vaporproof, Series: V Series, Cylinder, For Use With: Vaportite® V-Series Fixtures, Incandescent Lamp, 300 W Lamp, Glass, Clear Glass, 10-5/8 in H x 5-1/2 in W
Catalog Number VG-30 Color Clear Glass Country of Origin MX Dimensions 10-5/8 in H x 5-1/2 in W Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Standards UL1598 Listed Type Standard Vaporproof UNSPSC 39111815 UPC 11 78598852270 Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Outdoor Lighting Manufacturer Hubbell Lamp Type Incandescent Lamp Wattage 300 W Material Glass Shape Cylindrical Suitable For Use With Vaportite® V-Series Fixtures Up to 40 deg C ambient temperature
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | VG-30 |
| Color | Clear Glass |
| Country of Origin | MX |
| Dimensions | 10-5/8 in H x 5-1/2 in W |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Standards | UL1598 Listed |
| Type | Standard Vaporproof |
| UNSPSC | 39111815 |
| UPC 11 | 78598852270 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Outdoor Lighting |
| Manufacturer | Hubbell |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Wattage | 300 W |
| Material | Glass |
| Shape | Cylindrical |
| Suitable For Use With | Vaportite® V-Series Fixtures |
| Up to 40 deg C ambient temperature |