or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell® VG-15 V Series Standard Vaporproof Light Fixture Globe, Cylinder Shape, 150 W Incandescent Lamp, Glass
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell® VG-15 V Series Standard Vaporproof Light Fixture Globe, Cylinder Shape, 150 W Incandescent Lamp, Glass
SKUPDW~6349197
MFGR #VG-15
$/ea
Hubbell® Light Fixture Globe, Standard Vaporproof, Series: V Series, Cylinder, For Use With: Vaportite® V-Series Fixtures, Incandescent Lamp, 150 W Lamp, Glass, Clear Glass, 7-5/8 in H x 4-1/4 in W
Hubbell® Light Fixture Globe, Standard Vaporproof, Series: V Series, Cylinder, For Use With: Vaportite® V-Series Fixtures, Incandescent Lamp, 150 W Lamp, Glass, Clear Glass, 7-5/8 in H x 4-1/4 in W
Catalog Number VG-15 Color Clear Glass Country of Origin US Dimensions 7-5/8 in H x 4-1/4 in W Gross Weight Per Pack 1.1000 lb Series V Series Standards UL1598 Listed Type Standard Vaporproof UNSPSC 39111815 UPC 11 78598852265 Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Outdoor Lighting Manufacturer Hubbell Lamp Type Incandescent Lamp Wattage 150 W Material Glass Shape Cylindrical Suitable For Use With Vaportite® V-Series Fixtures Up to 40 deg C ambient temperature
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | VG-15 |
| Color | Clear Glass |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 7-5/8 in H x 4-1/4 in W |
| Gross Weight Per Pack | 1.1000 lb |
| Series | V Series |
| Standards | UL1598 Listed |
| Type | Standard Vaporproof |
| UNSPSC | 39111815 |
| UPC 11 | 78598852265 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Outdoor Lighting |
| Manufacturer | Hubbell |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Wattage | 150 W |
| Material | Glass |
| Shape | Cylindrical |
| Suitable For Use With | Vaportite® V-Series Fixtures |
| Up to 40 deg C ambient temperature |