or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Extech®
Extech® IR100 Mini-Infrared Thermometer, +/-4 deg F, -34 to 446 deg F, 0.1 deg F, CR2032 Battery
Extech®
Extech® IR100 Mini-Infrared Thermometer, +/-4 deg F, -34 to 446 deg F, 0.1 deg F, CR2032 Battery
SKUPDW~12104384
MFGR #IR100
$/ea
Congratulations on your purchase of Extech's IR100 pocket infrared thermometer. This device allows the user to take non-contact temperature measurements simply by pointing the meter and pressing a button. This meter is shipped fully tested and calibrated and with proper use will provide years of reliable service.
Congratulations on your purchase of Extech's IR100 pocket infrared thermometer. This device allows the user to take non-contact temperature measurements simply by pointing the meter and pressing a button. This meter is shipped fully tested and calibrated and with proper use will provide years of reliable service.
Catalog Number IR100 Country of Origin CN Dimensions 3 in H x 1.6 in W x 0.7 in D Display Type 3-1/2 in LCD Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Resolution 0.1 ° F Standards CE Marked Type Compact UNSPSC 41112224 UPC 11 79395042100 Stock Status NONSTOCK Brand Extech® Manufacturer FLIR Systems Focus Spot Size 1 in Temperature Rating -34 to 446 °F Maximum/minimum hold, auto power OFF Fixed emissivity (0.95) covers 90% of surface applications 1:1 distance to target ratio
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | IR100 |
| Country of Origin | CN |
| Dimensions | 3 in H x 1.6 in W x 0.7 in D |
| Display Type | 3-1/2 in LCD |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Resolution | 0.1 ° F |
| Standards | CE Marked |
| Type | Compact |
| UNSPSC | 41112224 |
| UPC 11 | 79395042100 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Extech® |
| Manufacturer | FLIR Systems |
| Focus Spot Size | 1 in |
| Temperature Rating | -34 to 446 °F |
| Maximum/minimum hold, auto power OFF |
| Fixed emissivity (0.95) covers 90% of surface applications |
| 1:1 distance to target ratio |