or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Extech®
FLIR® T198166 Telephoto Infrared Lens With Case and Mounting Support
Custom_Product_Images_Illustration
Extech®
FLIR® T198166 Telephoto Infrared Lens With Case and Mounting Support
SKU1210134
MFGR #T198166
$/ea
FLIR® Infrared Lens, Telephoto, For Use With: T-Series T640 and T640bx Thermal Imaging Infrared Camera, 7 x 5.3 deg (8.7 deg Diagonally) Field of View, 88.9 mm L Focal, 3.78 in L x 4.96 in D
FLIR® Infrared Lens, Telephoto, For Use With: T-Series T640 and T640bx Thermal Imaging Infrared Camera, 7 x 5.3 deg (8.7 deg Diagonally) Field of View, 88.9 mm L Focal, 3.78 in L x 4.96 in D
Catalog Number T198166 Country of Origin SWE Dimensions 3.78 in L x 4.96 in D Gross Weight Per Pack 3.6000 lb UNSPSC 45121603 UPC 11 84518800442 UPC 12 84518800442 Stock Status NONSTOCK Brand Extech® Manufacturer FLIR Systems Specifications 7 x 5.3 deg (8.7 deg Diagonally) Field of View, 88.9 mm L Focal Suitable For Use With T Series T620/640 and T640bx Thermal Imaging Infrared Camera Type Telephoto Capture astounding thermal images and accuracy from a distance Flir's new 7 deg lens is so light and portable, you'll be amazed how easy it is to use for regular surveys But what's really impressive is the incredible thermal image clarity and exceptional temperature data you'll be able to capture from farther away With 3.6x magnification, it's ideal for scanning small or distant targets such as overhead power lines and substation equipment Add greater safety and reliability to your thermal inspections with the new 7 deg lens option, made especially for flir t640 and t620 cameras The 7 deg lens is a popular lens accessory and provides 3.6x magnification compared to the standard lens 2 m min focus distance 1.3 f-number Automatic lens identification 0.19 mrad spatial resolution (ifov) 3% distortion Mtf at 70% of fov - normal requirements 52% 96 mm dia front lens
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | T198166 |
| Country of Origin | SWE |
| Dimensions | 3.78 in L x 4.96 in D |
| Gross Weight Per Pack | 3.6000 lb |
| UNSPSC | 45121603 |
| UPC 11 | 84518800442 |
| UPC 12 | 84518800442 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Extech® |
| Manufacturer | FLIR Systems |
| Specifications | 7 x 5.3 deg (8.7 deg Diagonally) Field of View, 88.9 mm L Focal |
| Suitable For Use With | T Series T620/640 and T640bx Thermal Imaging Infrared Camera |
| Type | Telephoto |
| Capture astounding thermal images and accuracy from a distance |
| Flir's new 7 deg lens is so light and portable, you'll be amazed how easy it is to use for regular surveys |
| But what's really impressive is the incredible thermal image clarity and exceptional temperature data you'll be able to capture from farther away |
| With 3.6x magnification, it's ideal for scanning small or distant targets such as overhead power lines and substation equipment |
| Add greater safety and reliability to your thermal inspections with the new 7 deg lens option, made especially for flir t640 and t620 cameras |
| The 7 deg lens is a popular lens accessory and provides 3.6x magnification compared to the standard lens |
| 2 m min focus distance |
| 1.3 f-number |
| Automatic lens identification |
| 0.19 mrad spatial resolution (ifov) |
| 3% distortion |
| Mtf at 70% of fov - normal requirements 52% |
| 96 mm dia front lens |