or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Extech® HD350 Measures Air Velocity Airflow in difficult-to-reach or tight locations
Custom_Product_Images_Illustration
Extech® HD350 Measures Air Velocity Airflow in difficult-to-reach or tight locations
SKUPDW~12104506
MFGR #HD350
$/ea
Measures Air Velocity Airflow in difficult-to-reach or tight locations
Measures Air Velocity Airflow in difficult-to-reach or tight locations
Catalog Number HD350 Country of Origin CN Dimensions 8.2 x 2.9 x 1.9 in Gross Weight Per Pack 7.7000 lb Probe Size 0.32 in Dia Type Heavy Duty UNSPSC 41114401 UPC 11 79395010350 Stock Status NONSTOCK Brand Extech® Manufacturer FLIR Systems Display Type Digital LCD Flow Rate 0 to 99999 cfm/0 to 99999 cu-m/min Temperature Rating 32 to 122 deg F/0 to 50 deg C Velocity 1 to 80 m/s, 200 to 15733 fpm, 2.25 to 178.66 mph, 3.5 to 288 kph, 2 to 154.6 knots Simultaneous display of pressure, air velocity or air flow plus temperature 5 selectable units of pressure measurement Minimum/maximum/average recording and relative time stamp Data hold and auto power off function Large LCD display with backlighting, built-in USB port Zero function for offset correction or measurement Store/recall up to 99 reading in each mode Measures air velocity/airflow in difficult to reach or tight locations
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | HD350 |
| Country of Origin | CN |
| Dimensions | 8.2 x 2.9 x 1.9 in |
| Gross Weight Per Pack | 7.7000 lb |
| Probe Size | 0.32 in Dia |
| Type | Heavy Duty |
| UNSPSC | 41114401 |
| UPC 11 | 79395010350 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Extech® |
| Manufacturer | FLIR Systems |
| Display Type | Digital LCD |
| Flow Rate | 0 to 99999 cfm/0 to 99999 cu-m/min |
| Temperature Rating | 32 to 122 deg F/0 to 50 deg C |
| Velocity | 1 to 80 m/s, 200 to 15733 fpm, 2.25 to 178.66 mph, 3.5 to 288 kph, 2 to 154.6 knots |
| Simultaneous display of pressure, air velocity or air flow plus temperature |
| 5 selectable units of pressure measurement |
| Minimum/maximum/average recording and relative time stamp |
| Data hold and auto power off function |
| Large LCD display with backlighting, built-in USB port |
| Zero function for offset correction or measurement |
| Store/recall up to 99 reading in each mode |
| Measures air velocity/airflow in difficult to reach or tight locations |