or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Extech® 380193 Measures Inductance, Capacitance, and Resistance with secondary parameter (Q,D,R)
Custom_Product_Images_Illustration
Extech® 380193 Measures Inductance, Capacitance, and Resistance with secondary parameter (Q,D,R)
SKUPDW~12103909
MFGR #380193
$/ea
Measures Inductance, Capacitance, and Resistance with secondary parameter (Q,D,R)
Measures Inductance, Capacitance, and Resistance with secondary parameter (Q,D,R)
Auto Power Off Yes Capacitance 2000 pF to 2000 uF Catalog Number 380193 Country of Origin TW Counts 20000/10000 Depth 2.1 in Display Type 4-1/2 Digit Dual Backlit LCD Gross Weight Per Pack 1.6000 lb Inductance 2000 uH to 10000 H Length 7.56 in Resistance 20 Ohm to 20 MOhm Type Passive Component UNSPSC 41113630 UPC 11 79395038193 Width 3.58 in Stock Status NONSTOCK Brand Extech® Manufacturer FLIR Systems Simultaneous 20000/10000 count display of the primary parameter (L, C or R) Secondary parameter of Q (quality), D (dissipation) or R (resistance) Set high/low limits using absolute values or percentage limits Parallel or series equivalent circuit Automatic blown fuse indication Built-in test fixture or use external test leads
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Auto Power Off | Yes |
| Capacitance | 2000 pF to 2000 uF |
| Catalog Number | 380193 |
| Country of Origin | TW |
| Counts | 20000/10000 |
| Depth | 2.1 in |
| Display Type | 4-1/2 Digit Dual Backlit LCD |
| Gross Weight Per Pack | 1.6000 lb |
| Inductance | 2000 uH to 10000 H |
| Length | 7.56 in |
| Resistance | 20 Ohm to 20 MOhm |
| Type | Passive Component |
| UNSPSC | 41113630 |
| UPC 11 | 79395038193 |
| Width | 3.58 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Extech® |
| Manufacturer | FLIR Systems |
| Simultaneous 20000/10000 count display of the primary parameter (L, C or R) |
| Secondary parameter of Q (quality), D (dissipation) or R (resistance) |
| Set high/low limits using absolute values or percentage limits |
| Parallel or series equivalent circuit |
| Automatic blown fuse indication |
| Built-in test fixture or use external test leads |