or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Extech®
Extech® 380926 Full range MultiMeter functions with high resolution to 0.1uA/0.1mV
Custom_Product_Images_Illustration
Extech®
Extech® 380926 Full range MultiMeter functions with high resolution to 0.1uA/0.1mV
SKUPDW~12103950
MFGR #380926
$/ea
Full range MultiMeter functions with high resolution to 0.?A 0.1mV
Full range MultiMeter functions with high resolution to 0.?A 0.1mV
AC Current Accuracy +/-2% + 5 Digits Catalog Number 380926 Country of Origin TW Counts 5000 Dimensions 7.2 in H x 2.5 in W x 1.4 in D Gross Weight Per Pack 1.6000 lb Material ABS Operating Temperature 32 to 122 °F Power Source 9 VDC Battery Safety Rating CAT IV 600 VAC Type True RMS UNSPSC 41113637 UPC 11 79395038926 Voltage Accuracy +/-1.2% + 5 Digits AC, +/-1% + 2 Digits DC Stock Status NONSTOCK Brand Extech® Manufacturer FLIR Systems Display Type Backlit LCD Electrical Ratings 400/2000 A AC/DC Clamp, 400/4000 uA, 40/400 mA AC/DC DMM, 4/40/400/1000 VAC, 400 mV, 4/40/400/1000 VDC Frequency Rating 5/50/500 Hz, 5/50/100 kHz Jaw Capacity 2 in Resistance 400 Ohm, 4 kOhm, 40 kOhm, 400 kOhm, 4 MOhm, 40 MOhm AC/DC current via clamp with 0.1 A resolution Large jaw size for high current measurement Duty cycle function Pushbutton zero adjust improves DC accuracy Heavy duty ABS case with built-in stand and thumb control function switch Rugged 2 in jaws accommodate one 2000 kcmil or two 500 kcmil cables Large 4000 count backlit display for high resolution and easy viewing in dimly lit areas Current measurement to 2000 A through the clamp and 400 mA via test leads Full range multimeter function with high resolution to 0.1 uA/0.1 mV Include DCA pushbutton zero, relative measurements and data hold
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Media
- Substitute Products
| AC Current Accuracy | +/-2% + 5 Digits |
| Catalog Number | 380926 |
| Country of Origin | TW |
| Counts | 5000 |
| Dimensions | 7.2 in H x 2.5 in W x 1.4 in D |
| Gross Weight Per Pack | 1.6000 lb |
| Material | ABS |
| Operating Temperature | 32 to 122 °F |
| Power Source | 9 VDC Battery |
| Safety Rating | CAT IV 600 VAC |
| Type | True RMS |
| UNSPSC | 41113637 |
| UPC 11 | 79395038926 |
| Voltage Accuracy | +/-1.2% + 5 Digits AC, +/-1% + 2 Digits DC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Extech® |
| Manufacturer | FLIR Systems |
| Display Type | Backlit LCD |
| Electrical Ratings | 400/2000 A AC/DC Clamp, 400/4000 uA, 40/400 mA AC/DC DMM, 4/40/400/1000 VAC, 400 mV, 4/40/400/1000 VDC |
| Frequency Rating | 5/50/500 Hz, 5/50/100 kHz |
| Jaw Capacity | 2 in |
| Resistance | 400 Ohm, 4 kOhm, 40 kOhm, 400 kOhm, 4 MOhm, 40 MOhm |
| AC/DC current via clamp with 0.1 A resolution |
| Large jaw size for high current measurement |
| Duty cycle function |
| Pushbutton zero adjust improves DC accuracy |
| Heavy duty ABS case with built-in stand and thumb control function switch |
| Rugged 2 in jaws accommodate one 2000 kcmil or two 500 kcmil cables |
| Large 4000 count backlit display for high resolution and easy viewing in dimly lit areas |
| Current measurement to 2000 A through the clamp and 400 mA via test leads |
| Full range multimeter function with high resolution to 0.1 uA/0.1 mV |
| Include DCA pushbutton zero, relative measurements and data hold |