or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Extech® TP400 Hands-free superheat subcooling temperature measurement
Custom_Product_Images_Illustration
Extech® TP400 Hands-free superheat subcooling temperature measurement
SKUPDW~12104158
MFGR #TP400
$/ea
Hands-free superheat subcooling temperature measurement
Hands-free superheat subcooling temperature measurement
Catalog Number TP400 Country of Origin CN Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Probe Diameter 1/4 to 1-1/2 in Probe Length 5 in Probe Material Plastic Temperature Rating -4 to 450 deg F, -20 to 232 deg C Type Type K UNSPSC 42182209 UPC 11 79395038840 Wire Length 36 in Stock Status NONSTOCK Brand Extech® Manufacturer FLIR Systems Spring loaded jaw for secure grip on pipes from 1/4 to 1-1/2 in Dia For use with any thermometer or multimeter with a type K thermocouple input Complete with attached 36 in cable and type K connector
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | TP400 |
| Country of Origin | CN |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Probe Diameter | 1/4 to 1-1/2 in |
| Probe Length | 5 in |
| Probe Material | Plastic |
| Temperature Rating | -4 to 450 deg F, -20 to 232 deg C |
| Type | Type K |
| UNSPSC | 42182209 |
| UPC 11 | 79395038840 |
| Wire Length | 36 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Extech® |
| Manufacturer | FLIR Systems |
| Spring loaded jaw for secure grip on pipes from 1/4 to 1-1/2 in Dia |
| For use with any thermometer or multimeter with a type K thermocouple input |
| Complete with attached 36 in cable and type K connector |