EricsonĀ® 1510-PG PLUG-15AMP-125V STRAIGHT BLADE NEMA 5-15
EricsonĀ®
SKU47410
MFGR #1510-PG
Features: Grounding, Water/Mud/Dust Resistance, Color Coded Rubber Cord Seal Bushing, Solid Brass Blade, Application: Industrial/Construction Environment, Standard: UL, CSA, IEC, Number Of Poles: 2, Number Of Wires: 3, Amperage Rating: 15A, Voltage Rating: 125V, Color: Brilliant Blue And Radiant Yellow, NEMA Rating: 5-15, Size: 1.6 x 2.36IN, Environmental Conditions: -20 to 65CE
Application
For Industrial/Construction Environments
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
1510-PG
Country of Origin
USA
Currency
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.2100 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.09
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
2.00 in
Height [Metric]
5.0800 cm
Length
12.00 in
Length [Metric]
30.4800 cm
Material
No-Slip Elastomeric Housing, Solid Brass Blade, Rubber Cord Seal Bushing
NEMA Rating
5-15
Number Of Poles
2
Phase
1
Size
1.600 x 2.360 in
Standard
UL Listed, CSA Certified, Meets IEC, OSHA
Sub Brand
Perma-Tite, Perma-Link, Perma-Grip
Substitute Product Catalog Number
1510-P
Type
Straight Blade, Grounding Devices
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Upsell Product Catalog Number
1510-P
Warranty Description
1 Year
Width
9.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
EricsonĀ®
Manufacturer
Ericson Manufacturing
Amperage Rating
15 A
Color
Yellow
Number of Wires
3
Voltage Rating
125 V