EricsonĀ® 1510-P PLUG-15AMP-125V STRAIGHT BLADE
SKU21698
MFGR #1510-P
Features: Grounding, Solid Brass Blade, Application: Industrial/Construction Environment, Standard: UL, IEC, Number Of Poles: 2, Number Of Wires: 3, Amperage Rating: 15A, Voltage Rating: 125V, NEMA Rating: 5-15, Size: 1.6 x 2.44IN
Application
For Industrial/Construction Environments
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
1510-P
Country of Origin
USA
Currency
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.2000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.10
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
2.00 in
Height [Metric]
5.0800 cm
Length
12.00 in
Length [Metric]
30.4800 cm
Material
No-Slip Elastomeric Housing, Solid Brass Blade
NEMA Rating
5-15
Number Of Poles
2
Phase
1
Size
1.600 X 2.440 in
Standard
UL Listed, Meets IEC, OSHA
Sub Brand
Perma-Tite, Perma-Link, Perma-Grip
Substitute Product Catalog Number
1510-PG
Type
Straight Blade, Grounding Devices
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Upsell Product Catalog Number
1510-PG
Warranty Description
1 Year
Width
9.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
EricsonĀ®
Manufacturer
Ericson Manufacturing
Amperage Rating
15 A
Number of Wires
3
Voltage Rating
125 V