EricsonĀ® 1610-CMGL CONN-15A/125V STR BLADE GCML PERMA-GRIP
EricsonĀ®
SKU665190
MFGR #1610-CMGL
Catalog Number
1610-CMGL
Country of Origin
USA
Currency
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.3000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.12
Height
2.00 in
Height [Metric]
5.0800 cm
Length
12.00 in
Length [Metric]
30.4800 cm
Material
PBT
NEMA Rating
5-15C
Number Of Conductors
3
Number Of Poles
2
Phase
1
Standard
ETL, CETL
Sub Brand
Perma-Grip
Temperature Rating
-20 to 100 °C
Type
Straight Blade
UPC 12
Warranty Description
1 Year
Width
9.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
EricsonĀ®
Manufacturer
Ericson Manufacturing
Amperage Rating
15 A
Color
Blue/Yellow
Voltage Rating
125 V