EricsonĀ® 1610-C CONNECTOR-15AMP-125V STRAIGHT BLADE
SKU21701
MFGR #1610-C
Features: Grounding, Dead-Front, Back-Wired Design, Solid Brass Blade, Transparent Back-Plate, Watertight, Standard: UL, IEC, Size: 1.6 X 3.08IN, Number Of Conductors: 3, Number Of Poles: 2, Voltage Rating: 125V, Amperage Rating: 15A, NEMA Rating: 5-15
Application
For Industrial/Construction Environments
Catalog Number
1610-C
Country of Origin
USA
Currency
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.3200 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.10
Height
2.00 in
Height [Metric]
5.0800 cm
Length
12.00 in
Length [Metric]
30.4800 cm
Material
Non-Slip Elastomeric Housing, Solid Brass Blade
NEMA Rating
5-15
Number Of Poles
2
Phase
1
Standard
UL Listed, Meets IEC, OSHA
Sub Brand
Perma-Tite, Perma-Link, Perma-Grip
Substitute Product Catalog Number
1610-CG
Type
Straight Blade, Grounding Devices
UPC 12
Upsell Product Catalog Number
1510-P
Warranty Description
1 Year
Width
9.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
EricsonĀ®
Manufacturer
Ericson Manufacturing
Amperage Rating
15 A
Number of Wires
3
Voltage Rating
125 V