ERIC 1612-CMGL CONN-20A/125V STR BLADE GCML PERMA-GRIP
EricsonĀ®
SKU1107682
MFGR #1612-CMGL
Application
For Industrial/Construction Environments
Catalog Number
1612-CMGL
Country of Origin
USA
Currency
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.3000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.14
Height
2.00 in
Height [Metric]
5.0800 cm
Length
12.00 in
Length [Metric]
30.4800 cm
Material
No-Slip Elastomeric Housing, Solid Brass Blade
NEMA Rating
5-20C
Number Of Poles
2
Phase
1
Standard
UL Listed, Meets IEC
Sub Brand
Perma-Grip, Perma-Link
Type
Straight Blade, Grounding Devices
UPC 12
Warranty Description
1 Year
Width
9.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
EricsonĀ®
Manufacturer
Ericson Manufacturing
Amperage Rating
20 A
Color
Blue/Yellow
Number of Wires
3
Voltage Rating
125 V