EricsonĀ® XG2-12-2G-MR GFCI INLINE 12/3 2'w/1512-PG/1612-CG-MAN
SKU770917
MFGR #XG2-12-2G-MR
Features: Molded, Watertight, NEMA 5-20 Plug, NEMA 5-20 Connector, Manual Power Up, Enclosure NEMA 4X, 6P, Application: Outdoor, In-Plant Environments, Standard: CUL, Voltage Rating: 120V, Amperage Rating: 20A, Wattage: 2500W, Material: Polycarbonate, Cord Length: 2ft
Amperage Rating
20 A
Application
Outdoor, In-Plant Environments
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
XG2-12-2G-MR
Cord Length
2 ft
Country of Origin
CHN
Currency
End Style
NEMA 5-20 Plug/NEMA 5-20 Connector
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
2.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.59
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
6.00 in
30.4800 cm
Material
Polycarbonate
Number Of Conductors
3
Series
XG2
Standard
CUL
Sub Brand
Perma-Grip
Substitute Product Catalog Number
G104-2
Type
12/3 AWG SJTW
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Upsell Product Catalog Number
G104-2
Warranty Description
1 Year
Wattage
2.5k W
Width
9.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
EricsonĀ®
Manufacturer
Ericson Manufacturing
Conductor Size
12
Conductor Type
SJTW
Length
12.00 in
Voltage Rating
120 V