or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo RA56LS9FSD2W1EWH 5/6<special id="4" /> Baffle Adjustable Recessed LED Trim Matte White
Custom_Product_Images_Illustration
Halo RA56LS9FSD2W1EWH 5/6<special id="4" /> Baffle Adjustable Recessed LED Trim Matte White
SKU1378943
MFGR #RA56LS9FSD2W1EWH
$/ea
5/6-inch adjustable recessed LED retrofit module, 600/1000 selectable lumens, 5-color selectable CCT + D2W option, 120V 60Hz, LE & TE phase cut 5% dimming, Matte White.
5/6-inch adjustable recessed LED retrofit module, 600/1000 selectable lumens, 5-color selectable CCT + D2W option, 120V 60Hz, LE & TE phase cut 5% dimming, Matte White.
Amperage Rating 0.07A at 120V Application Lighting ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RA56LS9FSD2W1EWH Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Retrofit Kit Gross Weight Per Pack 1.3250 lb Gross Weight per Pack Metric 0.62 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.87 in Height [Metric] 19.9898 cm Length 7.40 in Length [Metric] 18.7960 cm Material Metal Mounting Recessed Size 7.4 IN Length 3.62 IN Width 7.87 IN Height Standard Energy Star Certified;IECC Compliant;Title 24 Compliant;UL Listed;RoHS Compliant;IC Rated Sub Brand RA Baffle Adjustable Recessed LED Trims Type 4" RA Retrofit Series UNSPSC 39111821 UPC 11 08008328299 UPC 12 080083282999 Wattage 8.8 W Width 3.62 in Width [Metric] 9.1948 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 V Lighting 5"/6" LED trims Adjustable gimbal tilts up to 35° and rotates 360° to aim light where it's needed 6-Position Switch: 5-Color Field-SeleCCTable warm white to daylight (2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K) + Dim-to-Warm (3000K dims to 1800K) Phase cut LE/TE dimming down to 5% (120V input) with compatible controls Air-tite, IC-rated, damp rated, and ENERGY STAR® certified
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.07A at 120V |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RA56LS9FSD2W1EWH |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Retrofit Kit |
| Gross Weight Per Pack | 1.3250 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.62 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.87 in |
| Height [Metric] | 19.9898 cm |
| Length | 7.40 in |
| Length [Metric] | 18.7960 cm |
| Material | Metal |
| Mounting | Recessed |
| Size | 7.4 IN Length 3.62 IN Width 7.87 IN Height |
| Standard | Energy Star Certified;IECC Compliant;Title 24 Compliant;UL Listed;RoHS Compliant;IC Rated |
| Sub Brand | RA Baffle Adjustable Recessed LED Trims |
| Type | 4" RA Retrofit Series |
| UNSPSC | 39111821 |
| UPC 11 | 08008328299 |
| UPC 12 | 080083282999 |
| Wattage | 8.8 W |
| Width | 3.62 in |
| Width [Metric] | 9.1948 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 V |
| Lighting |
| 5"/6" LED trims |
| Adjustable gimbal tilts up to 35° and rotates 360° to aim light where it's needed |
| 6-Position Switch: 5-Color Field-SeleCCTable warm white to daylight (2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K) + Dim-to-Warm (3000K dims to 1800K) |
| Phase cut LE/TE dimming down to 5% (120V input) with compatible controls |
| Air-tite, IC-rated, damp rated, and ENERGY STAR® certified |