or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IRiS RG50FL40 P3LED09 Reflector, LED Lamp, Glass Housing
Custom_Product_Images_Illustration
IRiS RG50FL40 P3LED09 Reflector, LED Lamp, Glass Housing
SKUPDW~10586824
MFGR #RG50FL40
$/ea
IRiS Reflector, Series: P3LED09, LED Lamp, Glass Housing Material, 2-1/4 in L x 2-1/8 in W x 1-3/4 in H
IRiS Reflector, Series: P3LED09, LED Lamp, Glass Housing Material, 2-1/4 in L x 2-1/8 in W x 1-3/4 in H
Amperage Rating N/A Application Lighting Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RG50FL40 Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.1400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405916080 Height 1.75 in Height [Metric] 4.4450 cm Length 2.25 in Length [Metric] 5.7150 cm Material Glass Mounting Accessory Size 2.25 IN Length 2.125 IN Width 1.75 IN Height Style (blank) Sub Brand P3LED09 UNSPSC 39111827 UPC 11 08008361526 UPC 12 080083615261 Width 2.12 in Width [Metric] 5.3975 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Voltage Rating Accessory Lighting Applications Broad range of trims, distribution can easily be changed in the field Broad range of trims, distribution can easily be changed in the field
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | N/A |
| Application | Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RG50FL40 |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.1400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405916080 |
| Height | 1.75 in |
| Height [Metric] | 4.4450 cm |
| Length | 2.25 in |
| Length [Metric] | 5.7150 cm |
| Material | Glass |
| Mounting | Accessory |
| Size | 2.25 IN Length 2.125 IN Width 1.75 IN Height |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | P3LED09 |
| UNSPSC | 39111827 |
| UPC 11 | 08008361526 |
| UPC 12 | 080083615261 |
| Width | 2.12 in |
| Width [Metric] | 5.3975 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Voltage Rating | Accessory |
| Lighting Applications |
| Broad range of trims, distribution can easily be changed in the field |
| Broad range of trims, distribution can easily be changed in the field |