or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IRiS P5 Recessed Lighting Fixture, 120 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
IRiS P5 Recessed Lighting Fixture, 120 VAC
SKUPDW~10400796
MFGR #P5
$/ea
IRiS Recessed Lighting Fixture, 120 VAC, Ceiling Mounting, 16 in L x 16 in W x 10-1/8 in H
IRiS Recessed Lighting Fixture, 120 VAC, Ceiling Mounting, 16 in L x 16 in W x 10-1/8 in H
Amperage Rating N/A Application For Lighting ARRA Compliant C Ballast Type N/A Buy American Compliant C Catalog Number P5 Compatibility N/A Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 5.5850 lb Gross Weight per Pack Metric 2.53 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405994090 Height 10.12 in Height [Metric] 25.7175 cm Length 16.00 in Length [Metric] 40.6400 cm Lens N/A Mounting Recessed Standard UL/cUL Listed - Damp Location Style (blank) Sub Brand P5 UNSPSC 39111802 UPC 11 66240061135 UPC 12 662400611356 Wattage N/A Width 16.00 in Width [Metric] 40.6400 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type Incandescent/CFL (Not Included) Voltage Rating 120 V For lighting Modular platform accepts a variety of lamp types and optical elements
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | N/A |
| Application | For Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | P5 |
| Compatibility | N/A |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 5.5850 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.53 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405994090 |
| Height | 10.12 in |
| Height [Metric] | 25.7175 cm |
| Length | 16.00 in |
| Length [Metric] | 40.6400 cm |
| Lens | N/A |
| Mounting | Recessed |
| Standard | UL/cUL Listed - Damp Location |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | P5 |
| UNSPSC | 39111802 |
| UPC 11 | 66240061135 |
| UPC 12 | 662400611356 |
| Wattage | N/A |
| Width | 16.00 in |
| Width [Metric] | 40.6400 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | Incandescent/CFL (Not Included) |
| Voltage Rating | 120 V |
| For lighting |
| Modular platform accepts a variety of lamp types and optical elements |