or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IRiS P3LED09830E Recessed Lighting Fixture, LED Lamp, 120/277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
IRiS P3LED09830E Recessed Lighting Fixture, LED Lamp, 120/277 VAC
SKUPDW~12319693
MFGR #P3LED09830E
$/ea
IRiS Recessed Lighting Fixture, 120/277 VAC, 0.12 A, LED Lamp, 15 W Lamp, Ceiling Mounting, 20 in L x 18-1/4 in W x 10-1/4 in H
IRiS Recessed Lighting Fixture, 120/277 VAC, 0.12 A, LED Lamp, 15 W Lamp, Ceiling Mounting, 20 in L x 18-1/4 in W x 10-1/4 in H
Amperage Rating 0.06A at 277V Application For Lighting ARRA Compliant C Ballast Type N/A Buy American Compliant C Catalog Number P3LED09830E Compatibility N/A Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 14.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 6.44 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 10.00 in Height [Metric] 25.4000 cm Length 20.00 in Length [Metric] 50.8000 cm Material Steel Mounting Recessed Number Of Lamps 1 Standard UL/cUL Listed - Wet Location;Energy Star Certified;RoHS Compliant Style (blank) Sub Brand P3LED09 UNSPSC 39111802 UPC 11 08008369466 UPC 12 080083694662 Width 18.00 in Width [Metric] 45.7200 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 to 277 V For lighting Broad range of trims, distribution can easily be changed in the field
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.06A at 277V |
| Application | For Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | P3LED09830E |
| Compatibility | N/A |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 14.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.44 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 10.00 in |
| Height [Metric] | 25.4000 cm |
| Length | 20.00 in |
| Length [Metric] | 50.8000 cm |
| Material | Steel |
| Mounting | Recessed |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | UL/cUL Listed - Wet Location;Energy Star Certified;RoHS Compliant |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | P3LED09 |
| UNSPSC | 39111802 |
| UPC 11 | 08008369466 |
| UPC 12 | 080083694662 |
| Width | 18.00 in |
| Width [Metric] | 45.7200 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |
| For lighting |
| Broad range of trims, distribution can easily be changed in the field |