or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metalux WN-432A-UNV-EB81-U WN Series Instant Start Commercial Surface Wrap, 4 T8 Fluorescent Lamp, 128 W Fixture, 120/277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Metalux WN-432A-UNV-EB81-U WN Series Instant Start Commercial Surface Wrap, 4 T8 Fluorescent Lamp, 128 W Fixture, 120/277 VAC
SKU491959
MFGR #WN-432A-UNV-EB81-U
$/ea
Metalux Commercial Surface Wrap, Instant Start, Series: WN Series, 120/277 VAC, 128 W Fixture, 0.386 A, T8 Fluorescent Lamp, 32 W Lamp, 4 Lamps, White Light, Clear Shade, Electronic Ballast, Prismatic Acrylic Glass Lens, 3100 Lumens, Surface Mount, Steel Housing, Baked White Enamel Housing, 49.75 in L x 12.688 in W x 2.625 in H
Metalux Commercial Surface Wrap, Instant Start, Series: WN Series, 120/277 VAC, 128 W Fixture, 0.386 A, T8 Fluorescent Lamp, 32 W Lamp, 4 Lamps, White Light, Clear Shade, Electronic Ballast, Prismatic Acrylic Glass Lens, 3100 Lumens, Surface Mount, Steel Housing, Baked White Enamel Housing, 49.75 in L x 12.688 in W x 2.625 in H
Amperage Rating N/A Application Lighting ARRA Compliant C Ballast Type Instant Start Buy American Compliant C Catalog Number WN-432A-UNV-EB81-U Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 7.1580 lb Gross Weight per Pack Metric 5.17 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 2.75 in Height [Metric] 6.9850 cm Length 50.00 in Length [Metric] 127.0000 cm Material Steel Mounting Surface Mount Number Of Lamps 4 Size 50.0 IN Length 13.125 IN Width 2.75 IN Height Standard UL/CUL listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL Listed for Damp LocationsCEE ListedECCN:EAR99NLR Style (blank) Sub Brand WN Series Type Wraparound UNSPSC 39111533 UPC 11 08008351851 UPC 12 080083518517 Width 13.12 in Width [Metric] 33.3375 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type T8 (Not Included) Voltage Rating 120 to 277 V Lighting 100% clear acrylic prismatic lens provide excellent illumination 100% clear acrylic prismatic lens provide excellent illumination 50/60 Hz frequency rating 4 ft L lamp Lift and shift lens offers easy relamping Rotorlock lampholders enable easy lamp engagement Embossed steel end plates with 7/8 in knockout Ends formed with housing for strength and row alignment 0.386 A at 277 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | N/A |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | Instant Start |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | WN-432A-UNV-EB81-U |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 7.1580 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 2.75 in |
| Height [Metric] | 6.9850 cm |
| Length | 50.00 in |
| Length [Metric] | 127.0000 cm |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface Mount |
| Number Of Lamps | 4 |
| Size | 50.0 IN Length 13.125 IN Width 2.75 IN Height |
| Standard | UL/CUL listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL Listed for Damp LocationsCEE ListedECCN:EAR99NLR |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | WN Series |
| Type | Wraparound |
| UNSPSC | 39111533 |
| UPC 11 | 08008351851 |
| UPC 12 | 080083518517 |
| Width | 13.12 in |
| Width [Metric] | 33.3375 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | T8 (Not Included) |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |
| Lighting |
| 100% clear acrylic prismatic lens provide excellent illumination |
| 100% clear acrylic prismatic lens provide excellent illumination |
| 50/60 Hz frequency rating |
| 4 ft L lamp |
| Lift and shift lens offers easy relamping |
| Rotorlock lampholders enable easy lamp engagement |
| Embossed steel end plates with 7/8 in knockout |
| Ends formed with housing for strength and row alignment |
| 0.386 A at 277 VAC |