or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metalux 8TWN-232A-UNV-EB81-U WN Series Commercial Commercial Surface Wraparound, (2) T8 Fluorescent Lamp, 120 to 277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Metalux 8TWN-232A-UNV-EB81-U WN Series Commercial Commercial Surface Wraparound, (2) T8 Fluorescent Lamp, 120 to 277 VAC
SKUPDW~10076750
MFGR #8TWN-232A-UNV-EB81-U
$/ea
Metalux Commercial Commercial Surface Wraparound, Series: WN Series, 120 to 277 VAC, 0.116 A, T8 Fluorescent Lamp, 32 W Lamp, 2 Lamps, Clear Light, Instant Start Electronic Ballast, Prismatic Glass Lens, Surface Mounting, Steel Housing Material, 97.75 in L x 8.313 in W x 2.625 in H Dimensions
Metalux Commercial Commercial Surface Wraparound, Series: WN Series, 120 to 277 VAC, 0.116 A, T8 Fluorescent Lamp, 32 W Lamp, 2 Lamps, Clear Light, Instant Start Electronic Ballast, Prismatic Glass Lens, Surface Mounting, Steel Housing Material, 97.75 in L x 8.313 in W x 2.625 in H Dimensions
Amperage Rating 0.116 at (277V) Application Commercial Lighting, Residential, Schools, Offices and Other Commercial and Retail Spaces Appli ARRA Compliant C Ballast Type Instant Start Buy American Compliant C Catalog Number 8TWN-232A-UNV-EB81-U Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 21.9800 lb Gross Weight per Pack Metric 9.97 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405196020 Height 2.62 in Height [Metric] 6.6675 cm Length 97.75 in Length [Metric] 248.2850 cm Lumens N/A Material Steel Mounting Surface Mount Number Of Lamps 2 Power Sources Electric Size 97.75 IN Length 8.313 IN Width 2.625 IN Height Standard UL/cUL Listed - Damp Location Style (blank) Sub Brand WN Series Type Wraparound UNSPSC 39111533 UPC 11 08008351848 UPC 12 080083518487 Wattage 32 W Width 8.31 in Width [Metric] 21.1150 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type T8 (Not Included) Voltage Rating 120 to 277 V Commercial Lighting, Residential, Schools, Offices and Other Commercial and Retail Spaces Appli 100% clear acrylic prismatic lens provide excellent illumination 100% clear acrylic prismatic lens provide excellent illumination 50/60 Hz frequency rating Lift and shift lens offers easy relamping Rotorlock lampholders enable easy lamp engagement 0.116 A at 277 V current rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.116 at (277V) |
| Application | Commercial Lighting, Residential, Schools, Offices and Other Commercial and Retail Spaces Appli |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | Instant Start |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 8TWN-232A-UNV-EB81-U |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 21.9800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.97 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405196020 |
| Height | 2.62 in |
| Height [Metric] | 6.6675 cm |
| Length | 97.75 in |
| Length [Metric] | 248.2850 cm |
| Lumens | N/A |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface Mount |
| Number Of Lamps | 2 |
| Power Sources | Electric |
| Size | 97.75 IN Length 8.313 IN Width 2.625 IN Height |
| Standard | UL/cUL Listed - Damp Location |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | WN Series |
| Type | Wraparound |
| UNSPSC | 39111533 |
| UPC 11 | 08008351848 |
| UPC 12 | 080083518487 |
| Wattage | 32 W |
| Width | 8.31 in |
| Width [Metric] | 21.1150 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | T8 (Not Included) |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |
| Commercial Lighting, Residential, Schools, Offices and Other Commercial and Retail Spaces Appli |
| 100% clear acrylic prismatic lens provide excellent illumination |
| 100% clear acrylic prismatic lens provide excellent illumination |
| 50/60 Hz frequency rating |
| Lift and shift lens offers easy relamping |
| Rotorlock lampholders enable easy lamp engagement |
| 0.116 A at 277 V current rating |