or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metalux 4WPLD3130R9 WPLD Linear Low Profile AP Wraparound, (1) LED Lamp, 120 VAC, White Housing
Metalux 4WPLD3130R9 WPLD Linear Low Profile AP Wraparound, (1) LED Lamp, 120 VAC, White Housing
SKUPDW~13060104
MFGR #4WPLD3130R9
$/ea
Metalux AP Wraparound, Linear Low Profile, Series: WPLD, 120 VAC, 0.31 A, LED Lamp, 37 W Lamp, 1 Lamps, 88 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 3000 K Color Temperature, 94 CRI, 0 to 10 VDC Dimming/Electronic Ballast, Smooth Lens, 3210 Lumens, Ceiling/Suspended/Wall Mounting, Cold Rolled Steel/Plastic Housing Material, White Housing Finish, 43.101 in L x 2.501 in W x 5.901 in H Dimensions
Metalux AP Wraparound, Linear Low Profile, Series: WPLD, 120 VAC, 0.31 A, LED Lamp, 37 W Lamp, 1 Lamps, 88 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 3000 K Color Temperature, 94 CRI, 0 to 10 VDC Dimming/Electronic Ballast, Smooth Lens, 3210 Lumens, Ceiling/Suspended/Wall Mounting, Cold Rolled Steel/Plastic Housing Material, White Housing Finish, 43.101 in L x 2.501 in W x 5.901 in H Dimensions
Amperage Rating 310m A Application Light Commercial, Retail, Residential, New Construction, Simple Fluorescent Replacement in Base ARRA Compliant C Ballast Type N/A Buy American Compliant C Catalog Number 4WPLD3130R9 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 4.6100 lb Gross Weight per Pack Metric 2.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106020 Height 5.90 in Height [Metric] 14.988500000 cm Length 43.10 in Length [Metric] 109.476500000 cm Number Of Lamps 1 Size 43.101 IN Length 2.501 IN Width 5.901 IN Height Standard cULus Listed - Damp Location;DLC Qualified;Energy Star Certified Style (blank) Sub Brand WPLD Type Wraparounds UNSPSC 39111533 UPC 11 08008375063 UPC 12 080083750634 Width 2.50 in Width [Metric] 6.352500000 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 V Light Commercial, Retail, Residential, New Construction, Simple Fluorescent Replacement in Base 2' and 4' 0 to 10 VDC dimming universal and phase cut dimming 120 VAC control options Optional 93CRI LED for accurate color rendering 80 CRI in 3500 K and 4000 K, 90 CRI in 3000 K and 4000 K Smooth white lens provides soft, uniform, glare-free light output
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 310m A |
| Application | Light Commercial, Retail, Residential, New Construction, Simple Fluorescent Replacement in Base |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 4WPLD3130R9 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 4.6100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106020 |
| Height | 5.90 in |
| Height [Metric] | 14.988500000 cm |
| Length | 43.10 in |
| Length [Metric] | 109.476500000 cm |
| Number Of Lamps | 1 |
| Size | 43.101 IN Length 2.501 IN Width 5.901 IN Height |
| Standard | cULus Listed - Damp Location;DLC Qualified;Energy Star Certified |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | WPLD |
| Type | Wraparounds |
| UNSPSC | 39111533 |
| UPC 11 | 08008375063 |
| UPC 12 | 080083750634 |
| Width | 2.50 in |
| Width [Metric] | 6.352500000 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 V |
| Light Commercial, Retail, Residential, New Construction, Simple Fluorescent Replacement in Base |
| 2' and 4' |
| 0 to 10 VDC dimming universal and phase cut dimming 120 VAC control options |
| Optional 93CRI LED for accurate color rendering |
| 80 CRI in 3500 K and 4000 K, 90 CRI in 3000 K and 4000 K |
| Smooth white lens provides soft, uniform, glare-free light output |