or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metalux 22GR-LD5-43-F1-UNV-L840-CD1-U GRLED Blank Commercial Recessed Troffer, (1) LED 5.0 Lamp, 50 W Fixture, 120 to 277 VAC, Cold Rolled
Custom_Product_Images_Illustration
Metalux 22GR-LD5-43-F1-UNV-L840-CD1-U GRLED Blank Commercial Recessed Troffer, (1) LED 5.0 Lamp, 50 W Fixture, 120 to 277 VAC, Cold Rolled
SKU1328868
MFGR #22GR-LD5-43-F1-UNV-L840-CD1-U
$/ea
Metalux Commercial Recessed Troffer, Blank, Series: GRLED, 120 to 277 VAC, 50 W Fixture, 0.181 A, LED 5.0 Lamp, 1 Lamps, Grid/Lay-In Recessed Trim, 60000 hr Average Life, 4000 K Color Temperature, 0 to 10 VDC Dimmable Ballast, Prismatic Frosted Acrylic Lens, 4300 Lumens, Ceiling Mounting, Cold Rolled Steel Housing Material, 2 ft L x 2 ft W x 3-1/2 in H Dimensions
Metalux Commercial Recessed Troffer, Blank, Series: GRLED, 120 to 277 VAC, 50 W Fixture, 0.181 A, LED 5.0 Lamp, 1 Lamps, Grid/Lay-In Recessed Trim, 60000 hr Average Life, 4000 K Color Temperature, 0 to 10 VDC Dimmable Ballast, Prismatic Frosted Acrylic Lens, 4300 Lumens, Ceiling Mounting, Cold Rolled Steel Housing Material, 2 ft L x 2 ft W x 3-1/2 in H Dimensions
Amperage Rating 0.181 at (277V) Application Commercial Offices, Schools, Hospitals, Retail Merchandising, Many Other, General Purpose Light ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 22GR-LD5-43-F1-UNV-L840-CD1-U Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 11.7100 lb Gross Weight per Pack Metric 5.31 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 3.70 in Height [Metric] 9.4005 cm Length 24.90 in Length [Metric] 63.2485 cm Material Steel Mounting Recessed Number Of Lamps 1 Standard cULus Listed;25 Degree C Ambient Temperature Rating Style (blank) Sub Brand GRLED Series Type Recessed Static UNSPSC 39111534 UPC 11 08008379863 UPC 12 080083798636 Width 24.00 in Width [Metric] 60.9625 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 to 277 V Commercial Offices, Schools, Hospitals, Retail Merchandising, Many Other, General Purpose Light Available in 2' x 4', 2' x 2' and 1' x 4' Up to 140 Lumens/W for maximum energy savings versus fluorescent troffers Class 2, constant driver with standard 0 to 10 VDC dimming Lumen maintenance TM21 rated up to L89 at 60000 hrs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.181 at (277V) |
| Application | Commercial Offices, Schools, Hospitals, Retail Merchandising, Many Other, General Purpose Light |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 22GR-LD5-43-F1-UNV-L840-CD1-U |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 11.7100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.31 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 3.70 in |
| Height [Metric] | 9.4005 cm |
| Length | 24.90 in |
| Length [Metric] | 63.2485 cm |
| Material | Steel |
| Mounting | Recessed |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | cULus Listed;25 Degree C Ambient Temperature Rating |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | GRLED Series |
| Type | Recessed Static |
| UNSPSC | 39111534 |
| UPC 11 | 08008379863 |
| UPC 12 | 080083798636 |
| Width | 24.00 in |
| Width [Metric] | 60.9625 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |
| Commercial Offices, Schools, Hospitals, Retail Merchandising, Many Other, General Purpose Light |
| Available in 2' x 4', 2' x 2' and 1' x 4' |
| Up to 140 Lumens/W for maximum energy savings versus fluorescent troffers |
| Class 2, constant driver with standard 0 to 10 VDC dimming |
| Lumen maintenance TM21 rated up to L89 at 60000 hrs |