or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metalux 22GR-LD5-24-F1-UNV-L835-CD1-U GR Series Standard Stock General Troffer, LED Lamp, 19.2 W Fixture, 120 to 277 V, CRS Housing
Metalux 22GR-LD5-24-F1-UNV-L835-CD1-U GR Series Standard Stock General Troffer, LED Lamp, 19.2 W Fixture, 120 to 277 V, CRS Housing
SKUPDW~13816977
MFGR #22GR-LD5-24-F1-UNV-L835-CD1-U
$/ea
Metalux General Troffer, Standard Stock, Series: GR Series, 120 to 277 V, 19.2 W Fixture, 0.083 A, LED Lamp, 128 Lumens/W Light Output, Grid/Lay-In Recessed Trim, 60000 hr Average Life, 3500 K Color Temperature, 80 CRI, 0 to 10 V Dimmable Ballast, Prismatic Acrylic Lens, 2459 Lumens, Ceiling Mounting, CRS Housing Material, 23-3/4 in L x 23-3/4 in W x 3-1/4 in H Dimensions
Metalux General Troffer, Standard Stock, Series: GR Series, 120 to 277 V, 19.2 W Fixture, 0.083 A, LED Lamp, 128 Lumens/W Light Output, Grid/Lay-In Recessed Trim, 60000 hr Average Life, 3500 K Color Temperature, 80 CRI, 0 to 10 V Dimmable Ballast, Prismatic Acrylic Lens, 2459 Lumens, Ceiling Mounting, CRS Housing Material, 23-3/4 in L x 23-3/4 in W x 3-1/4 in H Dimensions
Amperage Rating 0.083 at (277V) Application Office, Schools, Residential, Hospitals, Retail Merchandising Areas and Lighting Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 22GR-LD5-24-F1-UNV-L835-CD1-U Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 11.7100 lb Gross Weight per Pack Metric 5.31 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 3.70 in Height [Metric] 9.4005 cm Length 24.90 in Length [Metric] 63.2485 cm Material Steel Mounting Recessed Standard cULus Listed;25 Degree C Ambient Temperature Rating Style (blank) Sub Brand GRLED Series Type Recessed Static UNSPSC 39111534 UPC 11 08008379858 UPC 12 080083798582 Width 24.00 in Width [Metric] 60.9625 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 to 277 V Office, Schools, Residential, Hospitals, Retail Merchandising Areas and Lighting Applications Available in 2' x 4', 2' x 2' and 1' x 4' Multiple lumen packages up to 18000 in 2 x 4 and 9000 in 2 x 2 Up to 140 Lumens/W for maximum energy savings versus fluorescent troffers Correlated color temperatures 3000 K, 3500 K, 4000 K and 5000 K at 80 CRI Standard 0 to 10 V continuous dimming driver Lumen maintenance TM21 rated up to L89 at 60000 hr For use in insulated ceilings A12 0.095 hp (standard) shielding 0.083 A at 277 V amperage rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.083 at (277V) |
| Application | Office, Schools, Residential, Hospitals, Retail Merchandising Areas and Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 22GR-LD5-24-F1-UNV-L835-CD1-U |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 11.7100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.31 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 3.70 in |
| Height [Metric] | 9.4005 cm |
| Length | 24.90 in |
| Length [Metric] | 63.2485 cm |
| Material | Steel |
| Mounting | Recessed |
| Standard | cULus Listed;25 Degree C Ambient Temperature Rating |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | GRLED Series |
| Type | Recessed Static |
| UNSPSC | 39111534 |
| UPC 11 | 08008379858 |
| UPC 12 | 080083798582 |
| Width | 24.00 in |
| Width [Metric] | 60.9625 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |
| Office, Schools, Residential, Hospitals, Retail Merchandising Areas and Lighting Applications |
| Available in 2' x 4', 2' x 2' and 1' x 4' |
| Multiple lumen packages up to 18000 in 2 x 4 and 9000 in 2 x 2 |
| Up to 140 Lumens/W for maximum energy savings versus fluorescent troffers |
| Correlated color temperatures 3000 K, 3500 K, 4000 K and 5000 K at 80 CRI |
| Standard 0 to 10 V continuous dimming driver |
| Lumen maintenance TM21 rated up to L89 at 60000 hr |
| For use in insulated ceilings |
| A12 0.095 hp (standard) shielding |
| 0.083 A at 277 V amperage rating |