or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo SMD6S6940WH Square Downlight, (1) LED Lamp, 10.3 W Fixture, 120 V
Custom_Product_Images_Illustration
Halo SMD6S6940WH Square Downlight, (1) LED Lamp, 10.3 W Fixture, 120 V
SKUPDW~12458863
MFGR #SMD6S6940WH
$/ea
Halo Downlight, Square, Series: SMD6S, 120 V, 10.3 W Fixture, 0.085 A, LED Lamp, 1 Lamp, 73.8 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, Matte White Light, 4000 K Color Temperature, 92 CRI, Dimmable Ballast, Polycarbonate Diffuser Lens, 760 Lumens, Spray Foam Insulation, Surface Mounting, Aluminum Housing Material, 7-9/16 in Dia x 15/16 in H Dimensions
Halo Downlight, Square, Series: SMD6S, 120 V, 10.3 W Fixture, 0.085 A, LED Lamp, 1 Lamp, 73.8 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, Matte White Light, 4000 K Color Temperature, 92 CRI, Dimmable Ballast, Polycarbonate Diffuser Lens, 760 Lumens, Spray Foam Insulation, Surface Mounting, Aluminum Housing Material, 7-9/16 in Dia x 15/16 in H Dimensions
Amperage Rating 0.085A Application Lighting Applications ARRA Compliant C Ballast Type N/A Buy American Compliant C Catalog Number SMD6S6940WH Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Finish White Gross Weight Per Pack 1.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.82 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8539520091 Height 8.62 in Height [Metric] 21.9075 cm Length 8.62 in Length [Metric] 21.9075 cm Lens Polystyrene Material Aluminum Mounting Surface or Recessed Number Of Lamps 1 Standard cULus Listed - Damp Location;cULus Listed - Wet Location;Energy Star Certified;Airtite Style (blank) Sub Brand SMD6 LED 6" Round/Square Surface-Mount Downlights Type SMD6 LED UNSPSC 39111515 UPC 11 08008376759 UPC 12 080083767595 Wattage 10.3 W Width 2.62 in Width [Metric] 6.6675 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 V Lighting Applications Ultra-low profile surface luminaire with wide distribution Ultra-low profile surface luminaire with wide distribution Ceiling or wall mounting in compatible junction boxes Wet location listed for showers and protected ceilings Damp location listed for indoor ceiling or wall mounting
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.085A |
| Application | Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SMD6S6940WH |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | White |
| Gross Weight Per Pack | 1.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.82 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8539520091 |
| Height | 8.62 in |
| Height [Metric] | 21.9075 cm |
| Length | 8.62 in |
| Length [Metric] | 21.9075 cm |
| Lens | Polystyrene |
| Material | Aluminum |
| Mounting | Surface or Recessed |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | cULus Listed - Damp Location;cULus Listed - Wet Location;Energy Star Certified;Airtite |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | SMD6 LED 6" Round/Square Surface-Mount Downlights |
| Type | SMD6 LED |
| UNSPSC | 39111515 |
| UPC 11 | 08008376759 |
| UPC 12 | 080083767595 |
| Wattage | 10.3 W |
| Width | 2.62 in |
| Width [Metric] | 6.6675 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 V |
| Lighting Applications |
| Ultra-low profile surface luminaire with wide distribution |
| Ultra-low profile surface luminaire with wide distribution |
| Ceiling or wall mounting in compatible junction boxes |
| Wet location listed for showers and protected ceilings |
| Damp location listed for indoor ceiling or wall mounting |