or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metalux 8ST2L8040R ST Series Double Lens Linear Striplight, (1) LED Lamp, 78 W Fixture, 120 to 277 VAC, White Housing
Metalux 8ST2L8040R ST Series Double Lens Linear Striplight, (1) LED Lamp, 78 W Fixture, 120 to 277 VAC, White Housing
SKU1084676
MFGR #8ST2L8040R
$/ea
Metalux Linear Striplight, Double Lens, Series: ST Series, 120 to 277 VAC, 78 W Fixture, 0.256 A, LED Lamp, 1 Lamps, 110 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 4000 K Color Temperature, 80 CRI, UV-Stabilized Frosted Polycarbonate Lens, 8867 Lumens, Ceiling/Surface Mounting, Steel Housing Material, White Housing Finish, 96.25 in L x 3.813 in W x 2.5 in H Dimensions
Metalux Linear Striplight, Double Lens, Series: ST Series, 120 to 277 VAC, 78 W Fixture, 0.256 A, LED Lamp, 1 Lamps, 110 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 4000 K Color Temperature, 80 CRI, UV-Stabilized Frosted Polycarbonate Lens, 8867 Lumens, Ceiling/Surface Mounting, Steel Housing Material, White Housing Finish, 96.25 in L x 3.813 in W x 2.5 in H Dimensions
Amperage Rating .256 at 277V Application New Construction, Retrofit and Lighting Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 8ST2L8040R Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 9.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 4.44 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 2.76 in Height [Metric] 7.0104 cm Length 96.26 in Length [Metric] 244.5004 cm Lumens 8867 Mounting Ceiling/Surface Mount Number Of Lamps 1 Size 96.0 IN Length 3.813 IN Width 2.5 IN Height Socket Type N/A Standard UL/CUL listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN: EAR99NLRUL/cUL Listed for Damp LocationsIESNA LM-79/LM-80DLC ListedNFPA 70NEC 410.16 Sub Brand ST Series Type Striplights UNSPSC 39112507 UPC 11 08008383820 UPC 12 080083838202 Wattage 78 W Width 3.86 in Width [Metric] 9.8044 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120/277 V New Construction, Retrofit and Lighting Applications 0-10V dimming available for 4000K, double lens 2ft, 4ft and 8ft stock Ideal for replacing single or two lamp fluorescent strips Superior performance with lumens up to 8800 Lumen and 118 Lumens/W Unique single or dual lens tube design Full length and standard width die formed channel 1.8 and 3.5 in Universal 120 to 277 VAC input, non-dimming driver Mount by itself or in continuous row using included aligner Tool-free driver access for easy installation from below 0.65 A at 120 VAC, 0.256 A at 277 VAC amperage rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | .256 at 277V |
| Application | New Construction, Retrofit and Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 8ST2L8040R |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 9.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.44 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 2.76 in |
| Height [Metric] | 7.0104 cm |
| Length | 96.26 in |
| Length [Metric] | 244.5004 cm |
| Lumens | 8867 |
| Mounting | Ceiling/Surface Mount |
| Number Of Lamps | 1 |
| Size | 96.0 IN Length 3.813 IN Width 2.5 IN Height |
| Socket Type | N/A |
| Standard | UL/CUL listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN: EAR99NLRUL/cUL Listed for Damp LocationsIESNA LM-79/LM-80DLC ListedNFPA 70NEC 410.16 |
| Sub Brand | ST Series |
| Type | Striplights |
| UNSPSC | 39112507 |
| UPC 11 | 08008383820 |
| UPC 12 | 080083838202 |
| Wattage | 78 W |
| Width | 3.86 in |
| Width [Metric] | 9.8044 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| New Construction, Retrofit and Lighting Applications |
| 0-10V dimming available for 4000K, double lens 2ft, 4ft and 8ft stock |
| Ideal for replacing single or two lamp fluorescent strips |
| Superior performance with lumens up to 8800 Lumen and 118 Lumens/W |
| Unique single or dual lens tube design |
| Full length and standard width die formed channel 1.8 and 3.5 in |
| Universal 120 to 277 VAC input, non-dimming driver |
| Mount by itself or in continuous row using included aligner |
| Tool-free driver access for easy installation from below |
| 0.65 A at 120 VAC, 0.256 A at 277 VAC amperage rating |