or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metalux 4SLSTP4035DD-UNV SLSTP AP Linear Strip Light Fixture, (1) LED Lamp, 41 W Fixture, 120 to 277 VAC, Painted Housing
Metalux 4SLSTP4035DD-UNV SLSTP AP Linear Strip Light Fixture, (1) LED Lamp, 41 W Fixture, 120 to 277 VAC, Painted Housing
SKUPDW~13060113
MFGR #4SLSTP4035DD-UNV
$/ea
Metalux AP Linear Strip Light Fixture, Series: SLSTP, 120 to 277 VAC, 41 W Fixture, 0.15/0.34 A, LED Lamp, 1 Lamps, 115 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 3500 K Color Temperature, 80 CRI, Frosted Lens, 4695 Lumens, Surface Mounting, Steel Housing Material, Painted Housing Finish, 47.813 in L x 3.813 in W x 3.625 in H Dimensions
Metalux AP Linear Strip Light Fixture, Series: SLSTP, 120 to 277 VAC, 41 W Fixture, 0.15/0.34 A, LED Lamp, 1 Lamps, 115 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 3500 K Color Temperature, 80 CRI, Frosted Lens, 4695 Lumens, Surface Mounting, Steel Housing Material, Painted Housing Finish, 47.813 in L x 3.813 in W x 3.625 in H Dimensions
Amperage Rating .15 (at 277V) Application Lighting, Education, Office, Healthcare, Retail, Industrial and Residential Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 4SLSTP4035DD-UNV Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 4.7600 lb Gross Weight per Pack Metric 2.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 3.62 in Height [Metric] 9.2075 cm Length 47.81 in Length [Metric] 121.4450 cm Lumens 4695 Mounting Strip Number Of Lamps 1 Size 47.813 IN Length 3.813 IN Width 3.625 IN Height Standard cULus Listed - Damp Location;DLC Qualified Sub Brand SLSTP Series Type Striplights UNSPSC 39112507 UPC 11 08008380776 UPC 12 080083807765 Wattage 41 W Width 3.81 in Width [Metric] 9.6850 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120/277 V Lighting, Education, Office, Healthcare, Retail, Industrial and Residential Applications Lumen packages for the most common striplight applications Ideal for replacing single or two lamp fluorescent strips Superior performance with lumens up to 8800 Lumens and 118 Lumens/W Unique single or dual lens tube design Full length and standard width die formed channel 1.8 and 3.5 in Universal 120 to 277 VAC input, non-dimming driver Mount by itself or in continuous row using included aligner Tool free driver access for easy installation from below 0.33 A at 120 VAC, 0.159 A at 277 VAC amperage rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | .15 (at 277V) |
| Application | Lighting, Education, Office, Healthcare, Retail, Industrial and Residential Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 4SLSTP4035DD-UNV |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 4.7600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 3.62 in |
| Height [Metric] | 9.2075 cm |
| Length | 47.81 in |
| Length [Metric] | 121.4450 cm |
| Lumens | 4695 |
| Mounting | Strip |
| Number Of Lamps | 1 |
| Size | 47.813 IN Length 3.813 IN Width 3.625 IN Height |
| Standard | cULus Listed - Damp Location;DLC Qualified |
| Sub Brand | SLSTP Series |
| Type | Striplights |
| UNSPSC | 39112507 |
| UPC 11 | 08008380776 |
| UPC 12 | 080083807765 |
| Wattage | 41 W |
| Width | 3.81 in |
| Width [Metric] | 9.6850 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Lighting, Education, Office, Healthcare, Retail, Industrial and Residential Applications |
| Lumen packages for the most common striplight applications |
| Ideal for replacing single or two lamp fluorescent strips |
| Superior performance with lumens up to 8800 Lumens and 118 Lumens/W |
| Unique single or dual lens tube design |
| Full length and standard width die formed channel 1.8 and 3.5 in |
| Universal 120 to 277 VAC input, non-dimming driver |
| Mount by itself or in continuous row using included aligner |
| Tool free driver access for easy installation from below |
| 0.33 A at 120 VAC, 0.159 A at 277 VAC amperage rating |