or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metalux 2ST1L1040R ST Series Non-Dimmable AP Linear Strip Light Fixture, (1) LED Lamp, 120 to 277 VAC, White Powder Coated Housing
Metalux 2ST1L1040R ST Series Non-Dimmable AP Linear Strip Light Fixture, (1) LED Lamp, 120 to 277 VAC, White Powder Coated Housing
SKU1350574
MFGR #2ST1L1040R
$/ea
Metalux AP Linear Strip Light Fixture, Non-Dimmable, Series: ST Series, 120 to 277 VAC, 0.04 A, LED Lamp, 10 W Lamp, 1 Lamps, 119 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 4000 K Color Temperature, 84 CRI, Single Frosted Acrylic Lens, 1165 Lumens, Ceiling/Surface Mounting, Steel Housing Material, White Powder Coated Housing Finish, 2.5 in L x 1.938 in W x 24.625 in H Dimensions
Metalux AP Linear Strip Light Fixture, Non-Dimmable, Series: ST Series, 120 to 277 VAC, 0.04 A, LED Lamp, 10 W Lamp, 1 Lamps, 119 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 4000 K Color Temperature, 84 CRI, Single Frosted Acrylic Lens, 1165 Lumens, Ceiling/Surface Mounting, Steel Housing Material, White Powder Coated Housing Finish, 2.5 in L x 1.938 in W x 24.625 in H Dimensions
Amperage Rating 0.04 at 277V Application Lighting, Education, Office, Retail, Industrial and Residential Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 2ST1L1040R Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.7500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.79 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 1.97 in Height [Metric] 5.0038 cm Length 24.33 in Length [Metric] 61.7982 cm Lumens 1165 Mounting Ceiling/Surface Mount Number Of Lamps 1 Size 2.5 IN Length 1.938 IN Width 24.625 IN Height Socket Type N/A Standard UL/CUL listed Sub Brand ST Series Type Striplights UNSPSC 39112507 UPC 11 08008383816 UPC 12 080083838165 Wattage 10 W Width 2.56 in Width [Metric] 6.5024 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120/277 V Lighting, Education, Office, Retail, Industrial and Residential Applications Ideal for replacing single or two lamp fluorescent strips Lumens packages for the most common strip light applications Excellent performance up to 125 Lumens/W in multiple DLC categories Frost white polycarbonate lens, linear prisms for even illumination 0.59 A at 120 VAC, 0.26 A at 277 VAC Ideal for replacing single or two lamp fluorescent strips
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.04 at 277V |
| Application | Lighting, Education, Office, Retail, Industrial and Residential Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 2ST1L1040R |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.79 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 1.97 in |
| Height [Metric] | 5.0038 cm |
| Length | 24.33 in |
| Length [Metric] | 61.7982 cm |
| Lumens | 1165 |
| Mounting | Ceiling/Surface Mount |
| Number Of Lamps | 1 |
| Size | 2.5 IN Length 1.938 IN Width 24.625 IN Height |
| Socket Type | N/A |
| Standard | UL/CUL listed |
| Sub Brand | ST Series |
| Type | Striplights |
| UNSPSC | 39112507 |
| UPC 11 | 08008383816 |
| UPC 12 | 080083838165 |
| Wattage | 10 W |
| Width | 2.56 in |
| Width [Metric] | 6.5024 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Lighting, Education, Office, Retail, Industrial and Residential Applications |
| Ideal for replacing single or two lamp fluorescent strips |
| Lumens packages for the most common strip light applications |
| Excellent performance up to 125 Lumens/W in multiple DLC categories |
| Frost white polycarbonate lens, linear prisms for even illumination |
| 0.59 A at 120 VAC, 0.26 A at 277 VAC |
| Ideal for replacing single or two lamp fluorescent strips |