or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metalux 2SLSTP1040DD-120V SLSTP Lensed AP Strip Light Fixture, LED Lamp, 120 VAC, Painted Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Metalux 2SLSTP1040DD-120V SLSTP Lensed AP Strip Light Fixture, LED Lamp, 120 VAC, Painted Housing
SKU1370151
MFGR #2SLSTP1040DD-120V
$/ea
Metalux AP Strip Light Fixture, Lensed, Series: SLSTP, 120 VAC, 0.09 A, LED Lamp, 11 W Lamp, 4000 K Color Temperature, 83 CRI, 1250 Lumens, Pendant/Surface Mounting, Steel Housing Material, Painted Housing Finish, 2-7/16 in W x 2-7/16 in H Dimensions
Metalux AP Strip Light Fixture, Lensed, Series: SLSTP, 120 VAC, 0.09 A, LED Lamp, 11 W Lamp, 4000 K Color Temperature, 83 CRI, 1250 Lumens, Pendant/Surface Mounting, Steel Housing Material, Painted Housing Finish, 2-7/16 in W x 2-7/16 in H Dimensions
Amperage Rating 0.09 A Application Damp Location and Lighting Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 2SLSTP1040DD-120V Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 3.50 in Height [Metric] 8.8900 cm Length 24.88 in Length [Metric] 63.1825 cm Lumens 1.25k lm Material Steel Mounting Surface/Pendant/Wall Mount Number Of Lamps 1 Power Sources Direct Wire Size 24.61 IN Length 3.78 IN Width 3.54 IN Height Standard cULus Listed - Damp Location;CSA Listed;40 Degree C Ambient Temperature Rating;LM79/LM80 Compliant;DLC Qualified;Energy Star Certified;RoHS Compliant Sub Brand SLSTP Series Type Striplights UNSPSC 39112507 UPC 11 08008370577 UPC 12 080083705771 Wattage 11 W Width 4.50 in Width [Metric] 11.4300 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 V Damp Location and Lighting Applications Targeted lumen packages for the most common striplight applications TRIAC dimming to 10% controls -20 deg C start temperature 45 deg operating temperature LM 70 at 50000 hr LED lumen maintenance Lumens packages for the most common strip light applications
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.09 A |
| Application | Damp Location and Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 2SLSTP1040DD-120V |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 3.50 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Length | 24.88 in |
| Length [Metric] | 63.1825 cm |
| Lumens | 1.25k lm |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface/Pendant/Wall Mount |
| Number Of Lamps | 1 |
| Power Sources | Direct Wire |
| Size | 24.61 IN Length 3.78 IN Width 3.54 IN Height |
| Standard | cULus Listed - Damp Location;CSA Listed;40 Degree C Ambient Temperature Rating;LM79/LM80 Compliant;DLC Qualified;Energy Star Certified;RoHS Compliant |
| Sub Brand | SLSTP Series |
| Type | Striplights |
| UNSPSC | 39112507 |
| UPC 11 | 08008370577 |
| UPC 12 | 080083705771 |
| Wattage | 11 W |
| Width | 4.50 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 V |
| Damp Location and Lighting Applications |
| Targeted lumen packages for the most common striplight applications |
| TRIAC dimming to 10% controls |
| -20 deg C start temperature |
| 45 deg operating temperature |
| LM 70 at 50000 hr LED lumen maintenance |
| Lumens packages for the most common strip light applications |