or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metalux 24FP6440C Flat LED Panel, (1) LED Lamp, 59 W Fixture, 120/277 V
SKU1441520
MFGR #24FP6440C
$/ea
Metalux LED Panel, Flat, Series: 24FP, 120/277 V, 59 W Fixture, 0.52/0.22 A, Edge-Lit Lighting Technology, LED Lamp, 1 Lamps, 105 Lumens/W Light Output, 60000 hr Average Life, 4000 K Color Temperature, 80 CRI, 0 to 10 V Continuous Dimmable Ballast, White Frosted Lens, 6506 Lumens, Insulated Insulation, Ceiling/Surface/Suspended Mounting, Aluminum Housing Material, 4 ft L x 2 ft W x 2 in H Dimensions
Metalux LED Panel, Flat, Series: 24FP, 120/277 V, 59 W Fixture, 0.52/0.22 A, Edge-Lit Lighting Technology, LED Lamp, 1 Lamps, 105 Lumens/W Light Output, 60000 hr Average Life, 4000 K Color Temperature, 80 CRI, 0 to 10 V Continuous Dimmable Ballast, White Frosted Lens, 6506 Lumens, Insulated Insulation, Ceiling/Surface/Suspended Mounting, Aluminum Housing Material, 4 ft L x 2 ft W x 2 in H Dimensions
Amperage Rating 0.214 (at 277V) Application Commercial Office, Schools, Healthcare, Retail and Lighting Applications ARRA Compliant C Ballast Type N/A Buy American Compliant C Catalog Number 24FP6440C Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 8.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.86 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 2.81 in Height [Metric] 7.1450 cm Length 48.62 in Length [Metric] 123.5075 cm Mounting Recessed Number Of Lamps 1 Standard UL Recognized;cUL Listed;Damp Locations Listed;RoHS Compliant;DLC Qualified Style (blank) Sub Brand FPanel LED Panel Series Type Recessed UNSPSC 39111541 UPC 11 08008383372 UPC 12 080083833726 Wattage 59 W Width 29.88 in Width [Metric] 75.8825 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120/277 V Commercial Office, Schools, Healthcare, Retail and Lighting Applications Ultra thin 1.75" height fits shallow plenums with room to spare Ultra-thin 1-3/4 in H fits shallow plenums with room to spare Standard and high lumen models up to 7000 lumens Up to 124 Lumens/W delivering up to 53% energy savings UNV driver and 0 to 10 V dimming standard Lumen maintenance L73, 60000 hr
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.214 (at 277V) |
| Application | Commercial Office, Schools, Healthcare, Retail and Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 24FP6440C |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 8.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.86 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 2.81 in |
| Height [Metric] | 7.1450 cm |
| Length | 48.62 in |
| Length [Metric] | 123.5075 cm |
| Mounting | Recessed |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | UL Recognized;cUL Listed;Damp Locations Listed;RoHS Compliant;DLC Qualified |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | FPanel LED Panel Series |
| Type | Recessed |
| UNSPSC | 39111541 |
| UPC 11 | 08008383372 |
| UPC 12 | 080083833726 |
| Wattage | 59 W |
| Width | 29.88 in |
| Width [Metric] | 75.8825 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Commercial Office, Schools, Healthcare, Retail and Lighting Applications |
| Ultra thin 1.75" height fits shallow plenums with room to spare |
| Ultra-thin 1-3/4 in H fits shallow plenums with room to spare |
| Standard and high lumen models up to 7000 lumens |
| Up to 124 Lumens/W delivering up to 53% energy savings |
| UNV driver and 0 to 10 V dimming standard |
| Lumen maintenance L73, 60000 hr |