or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metalux FM9WRCCR Metalux FM Dimmable Low Profile Ap Flush Mount Light, LED Lamp, 12.3 W Fixture, 120 VAC
Metalux FM9WRCCR Metalux FM Dimmable Low Profile Ap Flush Mount Light, LED Lamp, 12.3 W Fixture, 120 VAC
SKUPDW~13304150
MFGR #FM9WRCCR
$/ea
Metalux, FM9WRCCR, Ap Flush Mount Light, Dimmable Low Profile, Series: Metalux FM, 120 VAC, 12.3 W Fixture, 0.1 A, LED Lamp, 50000 hr Average Life, White Light, 5000 K Color Temperature, 80+ CRI, Dimmable Ballast, Acrylic Round Lens, 900 Lumens, Flush Mounting, Die Formed Steel Housing Material, 10-1/4 in Dia x 3-3/8 in H x 8-11/16 in W Dimensions
Metalux, FM9WRCCR, Ap Flush Mount Light, Dimmable Low Profile, Series: Metalux FM, 120 VAC, 12.3 W Fixture, 0.1 A, LED Lamp, 50000 hr Average Life, White Light, 5000 K Color Temperature, 80+ CRI, Dimmable Ballast, Acrylic Round Lens, 900 Lumens, Flush Mounting, Die Formed Steel Housing Material, 10-1/4 in Dia x 3-3/8 in H x 8-11/16 in W Dimensions
Amperage Rating 0.10 Application For ceiling and wall mounted applications ARRA Compliant C Ballast Type LED Driver Buy American Compliant C Catalog Number FM9WRCCR Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Finish White Gross Weight Per Pack 1.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.59 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 20.25 in Height [Metric] 51.4350 cm Length 20.19 in Length [Metric] 51.2775 cm Mounting Surface Mount Socket Type N/A Standard UL/cUL Listed - Damp Location Style (blank) Type Flushmount UNSPSC 39111521 UPC 11 08008384539 UPC 12 080083845392 Wattage 12.3 W Width 5.12 in Width [Metric] 13.0175 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120V For ceiling and wall mounted applications Four product configurations - 9", 11”, 15” and 19” Full frost lens for ideal LED aesthetics Easy lens installation Tool-less twist and lock channel groove lens retention design for easy maintenance Cam latch lens retention design (19 in FM round only) 15 in diameter surface mount flushmount 1700 lumens output, equivalent to 54 W circline lamps 120 V, electronic drivers (triac dim) All installation hardware included Ideal for ceiling and wall mounted applications
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.10 |
| Application | For ceiling and wall mounted applications |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | LED Driver |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FM9WRCCR |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | White |
| Gross Weight Per Pack | 1.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 20.25 in |
| Height [Metric] | 51.4350 cm |
| Length | 20.19 in |
| Length [Metric] | 51.2775 cm |
| Mounting | Surface Mount |
| Socket Type | N/A |
| Standard | UL/cUL Listed - Damp Location |
| Style | (blank) |
| Type | Flushmount |
| UNSPSC | 39111521 |
| UPC 11 | 08008384539 |
| UPC 12 | 080083845392 |
| Wattage | 12.3 W |
| Width | 5.12 in |
| Width [Metric] | 13.0175 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120V |
| For ceiling and wall mounted applications |
| Four product configurations - 9", 11”, 15” and 19” |
| Full frost lens for ideal LED aesthetics |
| Easy lens installation |
| Tool-less twist and lock channel groove lens retention design for easy maintenance |
| Cam latch lens retention design (19 in FM round only) |
| 15 in diameter surface mount flushmount |
| 1700 lumens output, equivalent to 54 W circline lamps |
| 120 V, electronic drivers (triac dim) |
| All installation hardware included |
| Ideal for ceiling and wall mounted applications |