or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metalux FM15WSCCR FM CCT Select Flush Mount Lighting, LED Lamp, 21.7 W Fixture, 120 V, Post Painted White Housing
Metalux FM15WSCCR FM CCT Select Flush Mount Lighting, LED Lamp, 21.7 W Fixture, 120 V, Post Painted White Housing
SKUPDW~13304147
MFGR #FM15WSCCR
$/ea
Metalux Flush Mount Lighting, Series: FM CCT Select, 120 V, 21.7 W Fixture, 0.178 A, LED Lamp, 50000 hr Average Life, 5000 K Color Temperature, 80 CRI, Acrylic Lens, 1800 Lumens, Flush Mounting, Steel Housing Material, Post Painted White Housing Finish, 14-7/8 in L x 14-7/8 in W x 3-13/16 in H Dimensions
Metalux Flush Mount Lighting, Series: FM CCT Select, 120 V, 21.7 W Fixture, 0.178 A, LED Lamp, 50000 hr Average Life, 5000 K Color Temperature, 80 CRI, Acrylic Lens, 1800 Lumens, Flush Mounting, Steel Housing Material, Post Painted White Housing Finish, 14-7/8 in L x 14-7/8 in W x 3-13/16 in H Dimensions
Amperage Rating .178 Application Bedroom, Closet, Corridor, Stairway, Utility Rooms, Laundry Rooms, Dormitories and Lighting App ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number FM15WSCCR Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Finish White Gross Weight Per Pack 3.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 15.60 in Height [Metric] 39.6240 cm Length 15.60 in Length [Metric] 39.6240 cm Mounting Flushmount Standard cULus Listed;Energy Star Certified;ISO Certified;RoHS Compliant Style (blank) Type Flushmount UNSPSC 39111521 UPC 11 08008384013 UPC 12 080083840137 Wattage 21.7 W Width 4.70 in Width [Metric] 11.9380 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120V Bedroom, Closet, Corridor, Stairway, Utility Rooms, Laundry Rooms, Dormitories and Lighting App 3 Color Field selectable CCT: 3000K, 4000K and 5000K Perfect for utility or laundry rooms, closets, dormitories and more Easy to install, surface or direct mount to junction box Opal white lens means smooth, glare-free LED illumination Dimmable using standard 120 V dimmer switch Change CCT easily with integrated switch
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | .178 |
| Application | Bedroom, Closet, Corridor, Stairway, Utility Rooms, Laundry Rooms, Dormitories and Lighting App |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FM15WSCCR |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | White |
| Gross Weight Per Pack | 3.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 15.60 in |
| Height [Metric] | 39.6240 cm |
| Length | 15.60 in |
| Length [Metric] | 39.6240 cm |
| Mounting | Flushmount |
| Standard | cULus Listed;Energy Star Certified;ISO Certified;RoHS Compliant |
| Style | (blank) |
| Type | Flushmount |
| UNSPSC | 39111521 |
| UPC 11 | 08008384013 |
| UPC 12 | 080083840137 |
| Wattage | 21.7 W |
| Width | 4.70 in |
| Width [Metric] | 11.9380 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120V |
| Bedroom, Closet, Corridor, Stairway, Utility Rooms, Laundry Rooms, Dormitories and Lighting App |
| 3 Color Field selectable CCT: 3000K, 4000K and 5000K |
| Perfect for utility or laundry rooms, closets, dormitories and more |
| Easy to install, surface or direct mount to junction box |
| Opal white lens means smooth, glare-free LED illumination |
| Dimmable using standard 120 V dimmer switch |
| Change CCT easily with integrated switch |