or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites SELMTG60R5BKSD Self-Diagnostic Emergency Light, LED Lamp, 120 to 277 V
Sure-Lites SELMTG60R5BKSD Self-Diagnostic Emergency Light, LED Lamp, 120 to 277 V
SKU1150141
MFGR #SELMTG60R5BKSD
$/ea
Sure-Lites Emergency Light, Self-Diagnostic, Series: SELMTG, 120 to 277 V, 5 W Fixture, 0.21 A, 60 Hz Frequency, LED Lamp, 600 Lumens, Ni-Cd Battery Power Source, Ceiling/Wall Mounting, 25.438 in L x 12.438 in W x 4.375 in H Dimensions, Sheet Metal, Black
Sure-Lites Emergency Light, Self-Diagnostic, Series: SELMTG, 120 to 277 V, 5 W Fixture, 0.21 A, 60 Hz Frequency, LED Lamp, 600 Lumens, Ni-Cd Battery Power Source, Ceiling/Wall Mounting, 25.438 in L x 12.438 in W x 4.375 in H Dimensions, Sheet Metal, Black
Amperage Rating .21 Application Lighting Application ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number SELMTG60R5BKSD Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency Light Gross Weight Per Pack 7.6500 lb Gross Weight per Pack Metric 3.47 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106020 Height 4.38 in Height [Metric] 11.1125 cm Length 25.44 in Length [Metric] 64.6125 cm Lumens 600 Mounting Ceiling/Wall Mount Size 25.438 IN Length 12.438 IN Width 4.375 IN Height Type Emergency UNSPSC 39111709 UPC 11 08008382342 UPC 12 080083823420 Wattage 5 W Width 12.44 in Width [Metric] 31.5925 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120-277V Lighting Application Architectural Emergency light with up to 60' of coverage Architectural emergency light with up to 60 ft of coverage Recessed heads to eliminate ceiling disruption T-grid installation Led source and nickel cadmium battery Labor savings self-diagnostics Grid ceiling 60 ft spacing 5 W remote capacity
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | .21 |
| Application | Lighting Application |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SELMTG60R5BKSD |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Gross Weight Per Pack | 7.6500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106020 |
| Height | 4.38 in |
| Height [Metric] | 11.1125 cm |
| Length | 25.44 in |
| Length [Metric] | 64.6125 cm |
| Lumens | 600 |
| Mounting | Ceiling/Wall Mount |
| Size | 25.438 IN Length 12.438 IN Width 4.375 IN Height |
| Type | Emergency |
| UNSPSC | 39111709 |
| UPC 11 | 08008382342 |
| UPC 12 | 080083823420 |
| Wattage | 5 W |
| Width | 12.44 in |
| Width [Metric] | 31.5925 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120-277V |
| Lighting Application |
| Architectural Emergency light with up to 60' of coverage |
| Architectural emergency light with up to 60 ft of coverage |
| Recessed heads to eliminate ceiling disruption |
| T-grid installation |
| Led source and nickel cadmium battery |
| Labor savings self-diagnostics |
| Grid ceiling |
| 60 ft spacing |
| 5 W remote capacity |