or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites SELMREC60R4SD Self-Diagnostic Emergency Light, LED Lamp, 120 to 277 V
Sure-Lites SELMREC60R4SD Self-Diagnostic Emergency Light, LED Lamp, 120 to 277 V
SKU1034381
MFGR #SELMREC60R4SD
$/ea
Sure-Lites Emergency Light, Self-Diagnostic, Series: SELMREC, 120 to 277 V, 1.6/1.7 W Fixture, 0.25/0.21 A, 60 Hz Frequency, LED Lamp, 300 Lumens, Ni-Cd Battery Power Source, Ceiling/Wall Mounting, 14.37 in L x 10.55 in W x 9.84 in H Dimensions, Sheet Metal, White
Sure-Lites Emergency Light, Self-Diagnostic, Series: SELMREC, 120 to 277 V, 1.6/1.7 W Fixture, 0.25/0.21 A, 60 Hz Frequency, LED Lamp, 300 Lumens, Ni-Cd Battery Power Source, Ceiling/Wall Mounting, 14.37 in L x 10.55 in W x 9.84 in H Dimensions, Sheet Metal, White
Amperage Rating 0.25A/0.21A Application Lighting Application ARRA Compliant C Battery Nickel Cadmium Buy American Compliant C Catalog Number SELMREC60R4SD Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency Light Gross Weight Per Pack 7.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.36 Gross Weight UOM Metric kg Height 9.84 in Height [Metric] 24.9936 cm Length 14.37 in Length [Metric] 36.4998 cm Lumens 300 Material Steel Mounting Ceiling/Wall Mount Number Of Lamps 2 Size 14.37 IN Length 10.55 IN Width 9.84 IN Height Type Emergency UNSPSC 39111709 UPC 11 08008380046 UPC 12 080083800469 Wattage 1.6;1.7 W;W Width 10.55 in Width [Metric] 26.7970 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120-277V Lighting Application LED source with up to 60 feet of egress coverage Led source with up to 60 ft of egress coverage Nickel cadmium battery Recessed metal housing with metal heads Remote capacity standard Self-diagnostics standard 60 ft spacing 4 W remote capacity
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.25A/0.21A |
| Application | Lighting Application |
| ARRA Compliant | C |
| Battery | Nickel Cadmium |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SELMREC60R4SD |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Gross Weight Per Pack | 7.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 9.84 in |
| Height [Metric] | 24.9936 cm |
| Length | 14.37 in |
| Length [Metric] | 36.4998 cm |
| Lumens | 300 |
| Material | Steel |
| Mounting | Ceiling/Wall Mount |
| Number Of Lamps | 2 |
| Size | 14.37 IN Length 10.55 IN Width 9.84 IN Height |
| Type | Emergency |
| UNSPSC | 39111709 |
| UPC 11 | 08008380046 |
| UPC 12 | 080083800469 |
| Wattage | 1.6;1.7 W;W |
| Width | 10.55 in |
| Width [Metric] | 26.7970 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120-277V |
| Lighting Application |
| LED source with up to 60 feet of egress coverage |
| Led source with up to 60 ft of egress coverage |
| Nickel cadmium battery |
| Recessed metal housing with metal heads |
| Remote capacity standard |
| Self-diagnostics standard |
| 60 ft spacing |
| 4 W remote capacity |