or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Cooper Lighting Solutions
All-Pro Emergency ALL-PRO™ APXEL71R Single Face Emergency Exit Sign Lamp, LED Lamp, 120/277 VAC, EXIT Legend
Custom_Product_Images_Illustration
Cooper Lighting Solutions
All-Pro Emergency ALL-PRO™ APXEL71R Single Face Emergency Exit Sign Lamp, LED Lamp, 120/277 VAC, EXIT Legend
SKUPDW~10586700
MFGR #APXEL71R
$/ea
All-Pro Emergency ALL-PRO™ Emergency Exit Sign Lamp, Single Face, Series: APXEL, 120/277 VAC, 0.02/0.03 A, EXIT Legend, LED Lamp, 4.1 W Lamp, 1 Lamp, Red Light, Ceiling Mount, Ni-Cd Battery, Thermoplastic Housing, 16 in L x 11-1/4 in W x 2-1/8 in H
All-Pro Emergency ALL-PRO™ Emergency Exit Sign Lamp, Single Face, Series: APXEL, 120/277 VAC, 0.02/0.03 A, EXIT Legend, LED Lamp, 4.1 W Lamp, 1 Lamp, Red Light, Ceiling Mount, Ni-Cd Battery, Thermoplastic Housing, 16 in L x 11-1/4 in W x 2-1/8 in H
Amperage Rating 0.03A/0.02A Application Wet Location and Lighting Applications ARRA Compliant C Battery Nickel Cadmium Battery Runtime 90 Minutes Buy American Compliant C Catalog Number APXEL71R Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Exit Sign Gross Weight Per Pack 3.9500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.79 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405606000 Height 2.12 in Height [Metric] 5.3975 cm Length 16.00 in Length [Metric] 40.6400 cm Lumens N/A Material Thermoplastic Mounting Surface Mount Number Of Lamps 1 Size 16.0 IN Length 11.25 IN Width 2.125 IN Height Standard UL924 Listed;NFPA 101 Compliant;NEC/OSHA Sub Brand APXEL Series Type LED Exit and Emergency UNSPSC 39111708 UPC 11 08008363546 UPC 12 080083635467 Wattage 4.1 W Width 11.25 in Width [Metric] 28.5750 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120/277 V Wet Location and Lighting Applications LED Exit Sign Red letter color Solid state voltage limited charger Solid state switching Brownout protection Low voltage disconnect Test switch/power indicator light High impact thermoplastic housing White housing color
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.03A/0.02A |
| Application | Wet Location and Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Battery | Nickel Cadmium |
| Battery Runtime | 90 Minutes |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | APXEL71R |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Exit Sign |
| Gross Weight Per Pack | 3.9500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.79 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405606000 |
| Height | 2.12 in |
| Height [Metric] | 5.3975 cm |
| Length | 16.00 in |
| Length [Metric] | 40.6400 cm |
| Lumens | N/A |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Number Of Lamps | 1 |
| Size | 16.0 IN Length 11.25 IN Width 2.125 IN Height |
| Standard | UL924 Listed;NFPA 101 Compliant;NEC/OSHA |
| Sub Brand | APXEL Series |
| Type | LED Exit and Emergency |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008363546 |
| UPC 12 | 080083635467 |
| Wattage | 4.1 W |
| Width | 11.25 in |
| Width [Metric] | 28.5750 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Wet Location and Lighting Applications |
| LED Exit Sign |
| Red letter color |
| Solid state voltage limited charger |
| Solid state switching |
| Brownout protection |
| Low voltage disconnect |
| Test switch/power indicator light |
| High impact thermoplastic housing |
| White housing color |