or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites ECHX1STDA ECHX Surface Mount Exit Sign Trim, For Use With SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, Sin
Custom_Product_Images_Illustration
Sure-Lites ECHX1STDA ECHX Surface Mount Exit Sign Trim, For Use With SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, Sin
SKU1009071
MFGR #ECHX1STDA
$/ea
Sure-Lites Exit Sign Trim, Surface Mount, Series: ECHX, For Use With: SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, Specifications: Single Sided Face, Double Arrow, 0.02 at 277 VAC Amperage Rating, 12.75 in L x 0.563 in W x 9.875 in H
Sure-Lites Exit Sign Trim, Surface Mount, Series: ECHX, For Use With: SURE-LITESĀ® ECHX Series Recessed/Surface Mount EXIT Sign Housing, Specifications: Single Sided Face, Double Arrow, 0.02 at 277 VAC Amperage Rating, 12.75 in L x 0.563 in W x 9.875 in H
Amperage Rating 0.04A/0.02A Application Lighting Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number ECHX1STDA Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Exit Sign Commercial Gross Weight Per Pack 2.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.98 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405604000 Height 0.75 in Height [Metric] 1.9050 cm Lamp Type LED Length 12.80 in Length [Metric] 32.5120 cm Lumens N/A Mounting Surface Mount Number Of Lamps 1 Size 12.8 IN Length 10.25 IN Width 0.75 IN Height Sub Brand ECHX Series UNSPSC 39111708 UPC 11 08008366600 UPC 12 080083666003 Voltage Rating 120/277 V Wattage 4.5W/4.9W Width 10.25 in Width [Metric] 26.0350 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Aluminum Type Exit Signs Lighting Applications Chicago Code & Plenum Approved Chicago code and plenum approved
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.04A/0.02A |
| Application | Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ECHX1STDA |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Exit Sign Commercial |
| Gross Weight Per Pack | 2.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.98 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405604000 |
| Height | 0.75 in |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 12.80 in |
| Length [Metric] | 32.5120 cm |
| Lumens | N/A |
| Mounting | Surface Mount |
| Number Of Lamps | 1 |
| Size | 12.8 IN Length 10.25 IN Width 0.75 IN Height |
| Sub Brand | ECHX Series |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008366600 |
| UPC 12 | 080083666003 |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Wattage | 4.5W/4.9W |
| Width | 10.25 in |
| Width [Metric] | 26.0350 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Aluminum |
| Type | Exit Signs |
| Lighting Applications |
| Chicago Code & Plenum Approved |
| Chicago code and plenum approved |