or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites LPXC25SD Self-Diagnostic Emergency Exit Combination Light, LED Lamp, 2.2/3.2 W Fixture, 120/277 V, White Housing, EXIT Legend
Sure-Lites LPXC25SD Self-Diagnostic Emergency Exit Combination Light, LED Lamp, 2.2/3.2 W Fixture, 120/277 V, White Housing, EXIT Legend
SKU1109651
MFGR #LPXC25SD
$/ea
Sure-Lites Emergency Exit Combination Light, Self-Diagnostic, Series: LPXC, 120/277 V, 2.2/3.2 W Fixture, 0.012 A, LED Lamp, 2 Lamps, 2 Heads, 100 Lumens/W Light Output, Legend: EXIT, Green/Red Legend, Ceiling/Wall Mounting, Ni-Cd Battery Power Source, Polycarbonate Housing Material, White Housing Finish, 21.75 in L x 2.938 in W x 8 in H Dimensions
Sure-Lites Emergency Exit Combination Light, Self-Diagnostic, Series: LPXC, 120/277 V, 2.2/3.2 W Fixture, 0.012 A, LED Lamp, 2 Lamps, 2 Heads, 100 Lumens/W Light Output, Legend: EXIT, Green/Red Legend, Ceiling/Wall Mounting, Ni-Cd Battery Power Source, Polycarbonate Housing Material, White Housing Finish, 21.75 in L x 2.938 in W x 8 in H Dimensions
Amperage Rating .012 (at 277V) Application Lighting Application ARRA Compliant C Battery Nickel Cadmium Buy American Compliant C Catalog Number LPXC25SD Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency Exit Combination Light Gross Weight Per Pack 4.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.84 Gross Weight UOM Metric kg Height 8.00 in Height [Metric] 20.3200 cm Length 21.75 in Length [Metric] 55.2450 cm Lumens N/A Material Polycarbonate Mounting Ceiling/Wall Mount Number Of Lamps 2 Size 21.75 IN Length 2.938 IN Width 8.0 IN Height Type Exit Signs UNSPSC 39111708 UPC 11 08008376966 UPC 12 080083769667 Wattage 2.2/3.2 W Width 2.94 in Width [Metric] 7.4625 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120-277V Lighting Application LED source with up to 50 feet of egress coverage Led source with up to 50 ft of egress coverage Ships with both red and green led lamping EZ key external battery disconnect Brownout circuit Low voltage disconnect Test switch/power indicator light Laser test capability with self-diagnostic Heads can be mounted to top or sides of exit All components are injection molded, color stable, high impact UL 94-5VA rated polycarbonate ma Molded-in wireways facilitate internal wire routing and connections Molded-in wireways facilitate internal wire routing and connections Field adjust
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | .012 (at 277V) |
| Application | Lighting Application |
| ARRA Compliant | C |
| Battery | Nickel Cadmium |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LPXC25SD |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Exit Combination Light |
| Gross Weight Per Pack | 4.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.84 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 8.00 in |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Length | 21.75 in |
| Length [Metric] | 55.2450 cm |
| Lumens | N/A |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting | Ceiling/Wall Mount |
| Number Of Lamps | 2 |
| Size | 21.75 IN Length 2.938 IN Width 8.0 IN Height |
| Type | Exit Signs |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008376966 |
| UPC 12 | 080083769667 |
| Wattage | 2.2/3.2 W |
| Width | 2.94 in |
| Width [Metric] | 7.4625 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120-277V |
| Lighting Application |
| LED source with up to 50 feet of egress coverage |
| Led source with up to 50 ft of egress coverage |
| Ships with both red and green led lamping |
| EZ key external battery disconnect |
| Brownout circuit |
| Low voltage disconnect |
| Test switch/power indicator light |
| Laser test capability with self-diagnostic |
| Heads can be mounted to top or sides of exit |
| All components are injection molded, color stable, high impact UL 94-5VA rated polycarbonate ma |
| Molded-in wireways facilitate internal wire routing and connections |
| Molded-in wireways facilitate internal wire routing and connections |
| Field adjust |